CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE s.r.o.

Zvládání stresu

Jak zvládat stres?

V tomto článku se dozvíte, jak Centrum řízeného hladovění s.r.o. (kde se i nehladoví…) účinně pomáhá svým klientům při zvládání stresu. Úspěšné zvládání stresu není jen záležitostí klinické psychologie, ale je zapotřebí komplexní přístup. To znamená, že je třeba se současně zabývat i výživou a životním stylem klienta vůbec. A právě toto spojení úspěšně aplikuje naše klinická psycholožka, která kromě své hlavní profese je současně i v Německu certifikovanou specialistkou na plnohodnotnou výživu a ozdravné půsty. Specialistů s tímto odborným profilem v ČR moc není, možná je i jediná. Širší odborný záběr a praxe ji umožňuje nasadit kompletní škálu metod, které vám nejen umožní úspěšně zvládat stres, ale zároveň se i celkově ozdravíte. Nástroje pro zvládání stresu a udržování kondice a zdraví, které si i nás osvojíte, vám budou sloužit doživotně.

Co je to stres? 

Pojďme se podívat na stres podrobně. My lidé jsme často nervózní a vyděšení. Každý den zažíváme stresové situace, byť třeba zdánlivě miniaturní, např.: ujede nám autobus, nejede tramvaj a my spěcháme, konflikt s nadřízeným, množství úkolů a povinností  apod. Mnoho faktorů, které nám berou energii a dobrou náladu. I tyto zdánlivě maličké stresy nás okrádají o štěstí. Raději nezmiňujeme ty velké nebo dlouhotrvající…

 

Našemu tělu je celkem jedno, jestli je stresová situace velká nebo malá. Vždy reaguje prastarým způsobem: Začne se připravovat na útěk nebo boj. Začínají se uvolňovat stresové hormony, jejichž působením se zvýší srdeční frekvence a srdce vydatněji pumpuje krev do kosterních svalů. Zrychluje se dýchání, zvyšuje se aktivita mozku. Do krve se uvolňují látky potřebné pro energii. Tělo vyhlásilo stav ohrožení. Ovšem většinou není možné utéct a už vůbec řešit stresovou situaci bojem. Takže stres dusíme v sobě – jsme zelení vzteky nebo rozladění a zaražení.

 

Pokud po tomto stresovém vypětí následuje relaxace, tělo se uklidní a zotaví. Ovšem běžně se relaxace neuskuteční. Vztek dusíme pod pokličkou, večer ho vypustíme obvykle na toho, kdo si to nejméně zaslouží a vůči komu si to „můžeme dovolit“. Stresová reakce tak trvala v různé intenzitě nepřiměřeně dlouho. Důsledkem opomíjené relaxace bývají často psychické i fyzické zdravotní problémy. Pokud se vám podaří stresovou situaci zvládnout okamžitě, den bude hned jiný včetně dopadu na vaše zdraví.

Kvalitní relaxace – první krok prevence a zvládání stresu.

Věda ukazuje, že relaxace (zde není myšleno např. mytí oken nebo práce na zahradě, ale skutečné psychické uvolnění v alfa mozkové frekvenci – t.j. navození stavu podobného před usnutím) je účinným a také přirozeným prostředkem ke zvládání stresových situací. Taková relaxace se musí speciálně naučit. Má regenerační účinek na celý organismus. Uvolní svaly, normalizuje dýchání, snižuje úzkost a zlepšuje kvalitu spánku. Vrací ztracenou radost, pohodu a motivaci. Zvyšuje sebevědomí. Správně prováděná relaxace představuje účinnou pomoc pro zachování zdraví. Mnoho lidí si představuje, že pro relaxaci se musí někde v klidu natáhnout na podložce, zhluboka dýchat a odpočívat. Na to ale běžný člověk nemusí mít vždy čas. Potřebuje zvládnout rychlou relaxaci, kterou ho právě naše klinická psycholožka může naučit.

 

Rychlá a okamžitá relaxace je také výbornou pomocí lidem při zvládání pocitů úzkosti, nejistoty, vzteku, agresivity, apatie a deprese.

 

Jedna minirelaxační technika.

Pokud máte pocit, že děláte deset věcí najednou a už se z toho snad i zblázníte, zavřete na chvíli oči. Váš mozek je přetížený podněty a zrakem se jich do mozku dostává skutečně hodně. Na chvilku zavřít oči je asi nejjednodušší relaxační technika. Jakási první pomoc.

Nastavení správné výživy a celkové ozdravení organismu – druhý krok prevence a zvládání stresu.

Ovšem to, že na vás snadno dopadne stres, případně i tzv. depka a že se této stresové situaci snadno poddáme, nemusí být jen vlivem momentálních stresorů (např. ujel nám vlak).

 

Vědecké poznatky ukazují, že např. nervozita, psychická labilita a sama náchylnost k tomu, jak jednotlivec reaguje na stresy a jiné situace, do značné míry souvisí i s tím, v jaké je fyzické a psychické kondici. Kdo je v dobré kondici, stresy zvládá mnohem lépe, než člověk zesláblý a ve špatném fyzickém stavu. Tato důležitá stránka vzniku stresu se velice často podceňuje, ale ve své podstatě by se vždy měla řešit na prvním místě.

 

Řada vědců upozorňuje na to, a existuje na to celá řada studií, že činnost nervů a celé nervové soustavy je výrazně ovlivňována i tím, zda ve stravě je dostatek esenciálních živin. To jsou živiny, které organismus neumí vyrobit a MUSÍ být dodány potravou. Např. lékaři znají nemoc, která se jmenuje pelagra. Ta souvisí s nedostatkem vitaminu B3 niacinu. Po stránce psychické nedostatek niacinu vyvolává např. demenci, zmatenost i halucinace. Nedostatek stejného vitaminu má i důsledky ve fyzické rovině –  zánětlivost, průjmy, ztráta na váze, dermatitidy. Sami vidíte, že nedostatek jednoho vitaminu může vyvolat těžké a mnohostranné obtíže. Obdobně jsou pro činnost nervů potřebné i jiné důležité esenciální živiny – všechny vitaminy řady B, hořčík, draslík, vitamin C, omega 3 mastné kyseliny a řada dalších. Pokud tyto esenciální živiny chybí v potravě, VŽDY způsobují nějaké psychické a fyzické problémy. V těchto případech je i psycholog tzv. krátký na to, aby vše sám vyřešil. A i když klienta naučí dobře relaxovat, rozebere s ním životní situaci, vlastní funkčnost nervů to pacientovi nespraví. To lze vyřešit komplexním přístupem, který zahrnuje jak práci klinického psychologa, tak i úpravu stravování tak, aby klient měl dostatek všech esenciálních živin.  Zde je důležité poznamenat, že v praxi se často vyskytují případy, kdy nemusí jít o absolutní nedostatek konkrétní esenciální živiny, ale třeba jen o částečný. Proto při zvládání stresu je nutné podívat se vždy i na to, zda klient má v pořádku svou výživu.

 

Další příčina, která výrazně ovlivňuje stav psychiky a nervové soustavy je typ stravování z pohledu tzv. acidobazické rovnováhy. Mnoho tzv. kyselinotvorných potravin – což jsou zejména, maso, ryby, mléčné výrobky, obilné výrobky – organismus tzv. překyselují. Překyselení organismu negativně působí na celou nervovou soustavu a i z tohoto důvodu lidé jsou často přecitlivělí a neadekvátně reagují. Přitom ani sami neznají příčinu, kolikrát se diví, že reagují podrážděně, nemohou spát a končí na lécích. V případech překyselení organismu také nestačí psychické problémy řešit jen pomocí metod klinické psychologie. U těchto klientů může pomoci půst nebo zásaditá kúra, které klienta tzv. odkyselí. Zpravidla se to hned projeví i ve stavu psychiky.  Denně to u našich klientů pozorujeme. Prostě všechno souvisí se vším.

 

Jak vám pomůžeme?

V našem Centru řízeného hladovění s.r.o. (kde, jak vidíte, se jen nehladoví…) uplatňujeme u klientů komplexní přístup ke zvládání stresu. Naše klinická psycholožka nejprve prověří váš celkový životní styl, včetně způsobu stravování. Probere s vámi i stávající psychické problémy. Na základě úvodní analýzy vám pak doporučí nejvhodnější postup. Pokud objeví závažné chyby ve výživě, pomůžeme vám dlouhodobý stravovací styl nastavit tak, aby vaše strava obsahovala dostatek všech esenciálních živin, včetně těch, které jsou potřebné pro správnou činnost vaši nervové soustavy.  Už tato jednoduchá opatření zpravidla pomáhají zlepšit stav při mnoha psychických problémech jako je např. trvalá únava, nespavost, nervozita apod.

 

Pokud je fyzická stránka vašeho organismu v pořádku, používá naše klinická psycholožka klasické psychoterapeutické metody. Pro účely zvládání stresu vás zpravidla naučí snadno a příjemně relaxovat. S cílem umět se uvolnit v podstatě kdykoliv a kdekoliv ve velmi krátké době a přitom si zachovat nad sebou stálou kontrolu. Tímto způsobem se rychle uvolníte třeba i ve stoje v tramvaji (a nikdo ve vašem okolí si toho ani nevšimne). Ale tím její možnosti nekončí.

 

Podle potřeby s vámi rozebere vaše problematické životní situace a naučí vás, jak je zvládat a udržet si nadhled. Může vám také přiblížit umění rychle se rozhodovat a dosahovat svých cílů. Pokud bude potřeba, ukáže vám i cestu, jak zvyšovat své sebevědomí, jak využívat pozitivní myšlení atd. Klinická psychologie má celou řadu užitečných technik, které lidé běžně neznají, i když výrazně pomáhají. Právě to je důvod, proč návštěva u psychologa nejsou vyhozené peníze.

 

Pokud se chcete naučit zvládat svůj stres, jste na správné adrese. U nás máte navíc ještě velkou výhodu – celkově se výrazně ozdravíte a vaše zvládání stresů bude mnohem a mnohem snazší. Kontakt v pracovní dny v 10.00 až 17.00 na tel. 777 143 283, nebo nám napište e-mail prostřednictvím formuláře na této stránce.

 

Ceník: 

Každá započatá hodina 600,-Kč.

Upozorňujeme návštěvníky, že tento web již neudržujeme.

Aktuální informace a články najdete na novém webu.

CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE

NAŠE METODY

Používáme metody lékařů přírodní medicíny, které zlepšují fungování organismu a tím i celkové zdraví. Proto logicky odcházejí i zdravotní problémy.


V případě potřeby volejte v pracovní dny v době od 13.00 do 17.00 na tel.
777 744 247
Preferujeme komunikaci pomocí e-mailu.

Jméno

Příjmení

Váš e-mail

Váš telefon

Vaše zpráva