CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE s.r.o.

Zákony omlazování a ozdravování

Celý náš organismus stojí na činnosti jednotlivých buněk. Každá buňka má geneticky stanoveny své funkce (ve své DNA) a má svůj program fungování (obnova buňky, produkce různých látek, komunikace s ostatními buňkami,  ale také zánik buňky atd.). Na činnosti našich buněk závisí i naše zdraví či zdravotní problémy. Pokud mají buňky dobré podmínky pro svou činnost, dobře fungují. Zdravotní problémy nastanou, když se nějakým zásahem změní podmínky pro fungování buněk. Lékaři přírodní medicíny tzv. naturopaté (k jejich metodám se hlásíme i my v Centru řízeného hladovění) vychází při ozdravování organismu z toho, že je třeba buňkám vytvořit příznivé podmínky a pak budou lépe fungovat. Buňky fungují úplně podobně, jako např. když se rodí dítě. Těhotná žena také nijak neřeší, aby se u ní vyvinulo dítě – je to geneticky dáno.  Úkolem ženy v těhotenství je “jen” se dobře živit a chránit svůj plod před vnějšími vlivy (alkohol, drogy, stresy). Po 9 měsících se ji narodí dítě. Podobně i buňkám je třeba vytvořit podmínky a ty se pak podle svého vnitřního programu samy opraví. A pokud se opraví buňky, opraví se i tkáně a celé orgány. Celý náš organismus se totiž stejně stále obnovuje – i kosti, pokožka, dokonce i srdeční a mozkové buňky. A proto každý organismus má možnost se ozdravovat a omlazovat.

 

V lidském organismu je asi 200 různých buněk. Správná činnost buněk je základem pro lepší fungování tkání i celých orgánů. Jedině v buňkách se tvoří enzymy a hormony a jiné důležité látky potřebné pro činnost organismu. Možnosti ozdravování a omlazování jsou založeny na znalosti biochemických procesů, které probíhají v organismu, především na úrovni buněk. Objevy v oblasti vnitřního fungování buněk jsou oceněny mnoha Nobelovými cenami. Němečtí lékaři používají ozdravující a omlazující metody, které fungují na vědeckém základě a jsou již odzkoušeny na tamních klinikách přírodní medicíny. Dále se v článku dozvíte podrobnosti o tom, co v organismu při ozdravování a omlazování pomocí metod německých lékařů přírodní medicíny probíhá.

 

Základní zákon lidského organismu – homeostáza. Jak napomáhá k obnově zdraví, k omlazování a ozdravování?

 

Nejprve je třeba si připomenout základní zákon, který funguje v lidském organismu: Lidský organismus se stále snaží udržovat co možná nejstabilnější vnitřní prostředí, rovnováhu. Tento jev je v lékařství dokonale popsán a nazývá se homeostázou. Organismus udržuje stálou vnitřní teplotu, lidská krev má stále stejné složení, stále složení má např. i žaludeční šťáva atd. Navenek se homeostáza projevuje také. Příklady z praxe zná každý – rozbité koleno se samo zahojí, zlomená kost sama sroste… Významná je také tzv. acidobazická rovnováha organismu, což je zjednodušeně řečeno rovnováha mezi kyselinami a zásadami v organismu.  Stálost biochemického prostředí je velice důležitá. Lidské buňky, hormony i enzymy jsou totiž velice citlivé na všechny výkyvy. Buňky pro svůj metabolismus např. potřebují určitou koncentraci iontů sodíku, draslíku a vápníku v mimobuněčných a vnitrobuněčných tekutinách. Při narušení této rovnováhy do buněk nepronikají esenciální živiny a nevznikají enzymy či hormony. Proto je acidobazická rovnováha organismu tak důležitá.

 

Organismus tuto homeostázu vytrvale udržuje a má pro toto udržování řadu regulačních a monitorovacích mechanismů. Pokud je organismus přetěžován nebo špatně vyživován, dochází k tomu, že tyto regulační mechanismy sice udrží v chodu nejdůležitější funkce organismu, ale na úkor jiných méně důležitých funkcí. Se základním zákonem lidského organismu (homeostázou) německé ozdravovací a omlazovací metody počítají jako hlavním principem, který všechno řídí. V ozdravných programech je třeba identifikovat, jaké klientům chybí esenciální živiny (možná příčina zdravotního problému) a následně upravit klientům stravování tak, aby ve stravě byl dostatek všech esenciálních živin. Pak organismus může dobře pracovat a regenerovat se.

 

Acidobazická rovnováha organismu a vliv na činnost buněk a celého organismu. Jak souvisí se zdravotními problémy?

 

Připomeňme si, že v  lidském organismu je přibližně 200 různých specializovaných buněk (např. buňky jaterní, buňky kostní, buňky podvěsku mozkového apod.).  Každá buňka je v podstatě samostatným specializovaným chemickým závodem. Ve specializovaných buňkách se produkují nejrůznější látky – jako např. hormony, enzymy, protilátky imunitního systému, bílkoviny, kolagen a mnoho dalších látek, které organismus potřebuje pro svou činnost. Buňky také produkují odpadní látky, které se z nich musí dostat ven, aby nebránily jejímu dobrému fungování. Některé buňky pro svou činnost potřebují spíše kyselé prostředí, jiné spíše zásadité. Pokud ovšem buňka nemá správné prostředí pro svou činnost, stárne a přestává fungovat. Pak začínají problémy s tvorbou hormonů, enzymů a dalších látek.

 

Odborníci na přírodní medicínu dávají acidobazickou nerovnováhu za vinu mnoha zdravotním problémům. Lékařská biochemie to v podstatě potvrzuje a umí dobře vysvětlit. Za zdravotní problémy způsobené tzv. překyselením organismu (převaha kyselin v organismu nad zásadami) jsou pokládány např. alergie, apatie, bolesti hlavy, migrény, celulitida, cukrovka, dna – podagra, dvanáctníkový vřed, gastritida, kolitida, záněty nosních a čelních dutin, záněty močového měchýře a různé další záněty v organismu, kloubní onemocnění a revmatismus, kornatění tepen (arterioskleróza), ekzémy, vředy, akné, vypadávání vlasů, ledvinové kameny, meziobratlové ploténky, neuralgie (bolesti nervů), světloplachost, podráždění rohovky, zánět očních víček, pocení a tělesný zápach, osteoporóza, průduškové astma, psychické poruchy (vznětlivost, neklid, neurózy, deprese), poruchy spánku, srdeční arytmie, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, zrychlený puls, bušení srdce, srdeční infarkt, střevní problémy, chronický únavový syndrom, žlučové kameny, pálení žáhy, paradontóza a mnoho dalších.

 

V tomto směru se dále zkoumá a lze předpokládat, že seznam zdravotních problémů, které s vnitřním biochemickým prostředím souvisejí, ještě není konečný. Např. existují hypotézy, že právě dlouhodobě špatné vnitřní biochemické prostředí ovlivňuje vznik a rozvoj např. rakovinných buněk.

 

Proto se při ozdravování a omlazování, ale třeba i při hubnutí,  musí dbát na acidobazickou rovnováhu ve výživě. Pokud vás blíže zajímá problém acidobazické rovnováhy organismu a vznik tzv. překyselení organismu můžete si přečíst článek Překyselení organismu.

 

Plnohodnotná výživa a její vliv na zdraví. Nedostatek esenciálních živin a zdravotní problémy.

Moderní lékařské způsoby ozdravování nejsou ale založeny jen na detoxikacích, půstech či na tom, že se upravuje acidobazická rovnováha. To je většinou jen první krok. Němečtí lékaři přírodní medicíny používají jako stěžejní metodu ozdravování – speciální koncept zdravé výživy tzv. plnohodnotné výživy. Většina lidí sní ročně přibližně 500 až 750 kg potravin. Lidé se většinou (ke své újmě) neradí o své výživě s odborníkem.  Stravu si plánují sami. Lidé zvládnou svou výživu naplánovat tak, že netrpí hlady. To je relativně snadné, stačí jen do sytosti jíst cokoliv. Ale naplánovat výživu, aby taky měla všechny nezbytné výživy lidé nemohou sami zvládnout. Jen pro představu potřebných živin je 46 a je potřeba mít k tomu databáze potravin, software a zkušenosti. Proto většina lidí trpí nedostatkem některých esenciálních živin. Denně se o tom u našich klientů pomocí dotazníků přesvědčujeme. Mnozí klienti často žijí v přesvědčení, že se stravují správně. Ale pokud váš osobní stravovací systém nemáte navržen od dobrého výživového poradce, je velmi pravděpodobné, že vám něco ve výživě může chybět a nebo i přebývat (což také není dobré a vede třeba k nadváze).

 

Pokud máte nějaký zdravotní problém (pokud jste se dostali až sem, tak je to velmi pravděpodobné), je dost možné, že i váš osobní stravovací systém je dlouhodobě nastaven špatně. Nedostatek i jen jedné esenciální živiny VŽDY způsobuje zdravotní problémy. A běžný člověk na to nemůže přijít.  Proto německý koncept plnohodnotné výživy vašim 500 a 750 kg potravin dá určitý řád. Vaše plnohodnotná výživa se  navrhuje tak,  aby ve výživě byl zajištěn i příjem všech esenciálních živin, které jsou potřebné pro mnoho biochemických reakcí v organismu. To je pro ozdravování klíčové. Totiž nestačí jen docílit správné acidobazické rovnováhy organismu, ale do organismu se musí dodávat všechny potřebné živiny, a to v dostatečném množství. Totiž i jen jedna chybějící esenciální živina (minerál, vitamin, esenciální mastná kyselina či esenciální aminokyselina) může výrazně narušit správné fungování organismu. Jen pro představu např. zinek – což je jen jedna z řady esenciálních živin – se v organismu účastní asi 500 různých biochemických reakcí. Podobně je to i ostatních esenciálních živin.

 

Odborná literatura popisuje řadu zdravotních problémů, které prokazatelně vznikají jako důsledek špatné výživy tj. když chybí některá z esenciálních živin.  Jedná se o tyto zdravotní problémy: arterioskleróza, anémie, osteoporóza, cukrovka, alergie, obezita, chronický únavový syndrom, nádorová onemocnění, rakovina, křečové žily, veškeré kožní problémy včetně akné, lupénka, problémy s vlasy a nehty, infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, schizofrenie, demence, duševní choroby, epilepsie, poruchy jater, neplodnost, snížená produkce pohlavních hormonů, potraty, nepravidelný srdeční tep (srdeční arytmie), křeče, otoky nohou a rukou, poruchy metabolismu, poruchy menstruace (premenstruační syndrom), snížení zrakových schopností, opakující se bronchitidy, rýmy a záněty plic, nespavost, zánět žil, ztráta chuti a sluchu, poruchy imunitního systému, struma a další.

 

Pokud vás německý koncept plnohodnotné výživy zajímá hlouběji můžete si přečíst článek Plnohodnotná výživa.

 

Detoxikace organismu – významná ozdravná a omlazující metoda německých lékařů přírodní medicíny

 

Mezi buňkami je prostor, který se dříve považoval za absolutně bezvýznamný.  Ale v nedávné době vědci zjistili, že tento prostor  – tzv. mezibuněčný prostor – má pro organismus značnou důležitost. Působí jako mezisklad buněčných odpadů. Organismus zde dočasně uskladňuje zplodiny buněčného dýchání. Jsou zde tak dlouho, dokud nemohou být vyloučeny do krevního oběhu a pak následně pomocí detoxikačních orgánů (plíce, ledviny, játra, pokožka, střevní trakt) vyloučeny z organismu. Detoxikace organismu tímto způsobem probíhá vlastně neustále. Ale  pokud organismus přetěžujeme  – zejména špatnou skladbou stravy, nedostatkem pohybu, toxiny se v mezibuněčných prostorech ukládají natrvalo. Tím se znehodnotí mezibuněčný prostor (dojde k tzv. skryté acidóze – překyselení) a naruší se činnost buněk (především činnost hormonů a enzymů). . Pak nastávají těžké zdravotní problémy.

 

Německá přírodní medicína má způsoby, jak tyto mezibuněčné prostory pročistit a tím obnovit činnost buněk a de facto tím omladit buňky.  Pro účinnou detoxikaci používají speciální lékařsky prověřený půst , který trvá obvykle 7 až 14 dnů, někdy i déle. Nestačí tedy  jednodenní půst a nebo jen pití nějakých bylinek.  Metodika Půstu pro zdraví je lékařsky prověřena, používáme úplně stejnou metodiku půstu, kterou lékaři používají v Německu na klinikách přírodní medicíny. K řízení těchto Půstů pro zdraví naši trenéři získali v Německu speciální certifikát. Pro klienty, kteří jsou trvale závislí na užívání léků a nebo nechtějí procházet Půst pro zdraví, máme mírnější variantu odkyselovacího půstu –  Zásaditý ozdravný program, který může bez problémů absolvovat každý. I tato detoxikace se provádí podle praxe německých lékařů přírodní medicíny. Součástí všech našich detoxikačních programů je i přiměřený pohyb, který zabraňuje odbourávání svalové hmoty a zlepšuje dýchaní. To vede k lepšímu fungování tkání, orgánů i celého organismu.

 

Metody klinické psychologie – významná složka ozdravování

 

Řada klientů trpí psychickými problémy, které mají souvislost s životními situacemi, které řeší (rozvody, potíže na pracovištích, problémy s dětmi, rodiči  apod.), často mají problémy se spánkem, neumí zvládat náročné situace, ocitají se na různých životních křižovatkách.  Tyto psychické problémy se pak často projevují i na fyzické úrovni v podobě různých zdravotních problémů (např. nadváha či obezita, vysoký krevní tlak, nespavost, deprese, neurózy apod.). Proto se doplňkově při ozdravování a omlazování používají i metody klinické psychologie. V našem týmu působí také zkušená klinická psycholožka, která pomáhá tyto náročné situace zvládat pomocí metod klinické psychologie. U nás máte ale velkou výhodu. Naše klinická psycholožka kromě své hlavní profese je současně i odbornicí na zdravý životní styl (v Německu certifikovaná trenérka Půstu pro zdraví a Plnohodnotné výživy). Proto se na vaše problémy můžeme podívat jak z psychické stránky, tak i ze stránky životního stylu.

 

Eliminace některých potravin – nezbytný prvek ozdravování při různých zdravotních problémech

 

V současné době se stále častěji v odborných publikacích a na zahraničních vědeckých konferencích zaměřených na výživu a zdravý životní styl, kterých se pravidelně zúčastňujeme, objevují informace o tom, že některé potraviny výrazně zhoršují některé zdravotní problémy a některé potraviny je dokonce přímo způsobují. My s těmito znalostmi pracujeme a podle konkrétních zdravotních problémů eliminujeme z výživy našich klientů. Jedná se např. o obilné výrobky s obsahem lepku, potraviny s vysokým glykemickým indexem v případě hubnutí, mléčné výrobky s obsahem kaseinu, potraviny s vysokým obsahem purinů v případě dny apod.

 

Při této eliminaci potravin však důsledně dbáme na to, aby nebyla narušena plnohodnotnost výživy z hlediska obsahu všech esenciálních živin. To je při eliminaci jakýchkoliv potravin z výživy klíčové. V praxi se totiž setkáváme s tím, že řada klientů si na internetu třeba přečte, že nějakou potravinu nemá jíst a vyloučí ji ze své stravy. Protože ale každá potravina (zejména ta, která tvoří významnou složku potravy – například mléčné výrobky), je zároveň významným zdrojem esenciálních živin, musí se každý takovýto výpadek nahradit jinou potravinou, která tyto esenciální živiny nahradí. Protože většina lidí nemá k dispozici potřebné databáze složení potravin a neumí si propočítat svůj jídelníček z hlediska obsahu všech esenciálních živin, nadělá takováto amatérská eliminace potravin z výživy většinou více škody než užitku. V naší společnosti máme k dispozici nezbytný software a databáze složení potravin a klientům pomůžeme eliminaci potravin udělat odborně.

 

Individuální přístup a kombinování omlazovacích a ozdravovacích metod

 

Proč působí nejlépe právě kombinace metod? Jde o to, že každá ozdravující a omlazující metoda má své limity a právě spojením těchto metod se dají tato omezení jednotlivých metod překonat. Jako příklad si uveďme třeba půst. To je velice účinný a používaný způsob detoxikace. Ale většina lidí, která půst absolvuje, neumí využít potenciál půstu. Hlavně proto, že si myslí, že stačí absolvovat jen “nějaký” půst. Třeba, že si nedají v neděli maso a nebo že měsíc nepijí alkohol. To je sice taky dobré, ale nedá se to vůbec srovnávat s lékařsky řízeným půstem, který kromě přesně definovaného omezení stravy zahrnuje ještě řadu detoxikačních procedur a pohyb. Aby byl plně využit potenciál půstu, musí se po půstu nastolit správná plnohodnotná výživa. Bez tohoto spojení se nedostaví požadovaný efekt skutečného ozdravení. Nejde totiž jen hladovět nebo se postit, tělo potřebuje po půstu dostatek všech esenciálních živin, které v pročištěném těle lépe zafungují. Většina lidí není schopna si po naordinovat opravdu plnohodnotnou výživu, protože k tomu nemá ani znalosti, ani databáze složení potravin. A proto jim půst nefunguje. Kombinace detoxikace a plnohodnotné výživy je základním ozdravovacím a léčebným programem na německých klinikách přírodní medicíny a podle jejich vzoru takový restart organismu nabízí i naše společnost.

 

Další příklad: ozdravná metoda zaměřená na dosažení acidobazické rovnováhy organismu. Tento způsob ozdravování je také poměrně známý, existují  i různé návody, jak dosáhnout acidobazické rovnováhy v organismu. Ale tyto návody – různé zásadité stravy či odkyselující diety – jsou často příliš jednostranně zaměřeny na acidobazickou rovnováhu. Většina návodů už neřeší, že  i  strava k dosažení acidobazické rovnováhy musí také zároveň obsahovat všechny esenciální živiny, t.j. musí být zároveň plnohodnotná. A nastavení takovéto plnohodnotné výživy, která obsahuje všechny esenciální živiny, nejde udělat amatérsky, k tomu jsou potřebné databáze potravin a znalosti. Jinak není tato metoda dlouhodobě udržitelná a nebude ozdravovat.

 

A třetí příklad: hodně často se při různých zdravotních problémech doporučuje eliminovat některé potraviny. Tato eliminace potravin určitě může být dobrou ozdravnou metodou, ale opět se nesmí zapomenout na to, že i při vyloučení některých potravin je třeba zajistit, aby výsledná strava obsahovala všechny esenciální živiny. Jinak je taková eliminace dlouhodobě neudržitelná.

 

Centrum řízeného hladovění s.r.o. proto výše uvedené ozdravující a omlazující metody kombinuje a podle konkrétního zdravotního stavu doporučujeme užít u našich klientů. Plnohodnotnou výživu propočítáváme vždy individuálně. Při tom nám pomáhají speciální počítačové programy a rozsáhlé databáze složení potravin. I při vylučování některých potravin klienti vždy musí dostávat dostatek všech esenciálních živin. Jinak by ozdravování nefungovalo.

 

Velkou výhodou našich ozdravných programů je to, že je mohou použít i lidé se zdravotními problémy, kteří se léčí u lékaře. Naše ozdravné programy podporují klasickou léčbu a mohou být použity současně. Výše uvedenou kombinaci ozdravujících a omlazujících metod používáme jako jediní v ČR.

 

Pokud máte zájem se ozdravit pomocí prověřených metod německých lékařů přírodní medicíny, kontaktujte prosím Centrum řízeného hladovění na tel. 777 143 283 nebo 7777 44 247 v pracovní dny od 10.00 do 17.00 nebo nám pošlete mail. Můžeme pomoci prakticky každému, tyto metody jsou univerzální a fungují vždy, protože odpovídají zákonům fungování organismu. Podle vaší konkrétní situace pro vás připravíme ten nejvhodnější individuální ozdravný program.

 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2016

 

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá již více než 30 let. Řídí Centrum řízeného hladovění s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.

Upozorňujeme návštěvníky, že tento web již neudržujeme.

Aktuální informace a články najdete na novém webu.

CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE

NAŠE METODY

Používáme metody lékařů přírodní medicíny, které zlepšují fungování organismu a tím i celkové zdraví. Proto logicky odcházejí i zdravotní problémy.


V případě potřeby volejte v pracovní dny v době od 13.00 do 17.00 na tel.
777 744 247
Preferujeme komunikaci pomocí e-mailu.

Jméno

Příjmení

Váš e-mail

Váš telefon

Vaše zpráva