CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE s.r.o.

Překyselení organismu

zasadity-ozdravny-program-cesta-proti-prekyseleni-organismu

Jak se pozná překyselení organismu? Jaké zdravotní potíže způsobuje?

 

Mnozí lidé se cítí unaveně a bez energie. Navíc trpí různými zdravotními problémy. K tomu se někdy přidá i podrážděnost až agresivita. Zvětšuje se zapomnětlivost a roztržitost…

 

Bolesti hlavy, bolesti zad, bolesti svalů a kloubů, špatný spánek, alergie, záněty, ekzémy atd. Každý z výše uvedených příznaků může signalizovat tzv. překyselení organismu. Pokud máte tyto příznaky a navíc splňujete tyto 2 podmínky:

1/ ve vaší stravě není přibližně 80 objemových procent ovoce a zeleniny (to znamená, že složky potravy jako maso, chléb, obilniny, sýry, ryby, vejce činí dlouhodobě více než 20 objemových procent z vaší skladby potravy) a

2/ máte méně pohybu nebo silné stresy,

je váš organismus s největší pravděpodobností překyselen. Velkým omylem lidí je to, že si myslí, že překyselení organismu se jednoduše určuje indikačním papírkem z moči. Kyselost moči totiž během dne kolísá i v závislosti na tom, co jste snědli. Z moči se překyselení určuje, ale je to daleko složitější metoda. Indikační papírky na to nestačí. To, že vám v určitou denní dobu ukazuje indikační papírek kyselost moči, ještě neznamená, že váš organismus je překyselen (a naopak).

 

Oficiální medicína „překyselení“ zatím většinou ignoruje. Lékařská biochemie, která klasickou medicínu v mnoha směrech předbíhá, ho už umí vysvětlit až do buněčné úrovně. Lékaři přírodní medicíny považují acidobazickou nerovnováhu (tzv. překyseleni) za význačného činitele mnoha zdravotních problémů např. akné, alergie, apatie, artritida, arterioskleróza, bolesti hlavy, celulitida, cukrovka, dna – podagra, dvanáctníkový vřed, ekzémy, gastritida, chronický únavový syndrom, infarkt myokardu, kloubní onemocnění, kolitida, ledvinové kameny, migrény, narušení správné funkce meziobratlových plotének, neuralgie (bolesti nervů), neuropatie, osteoporóza, pálení žáhy, paradontóza, pocení a tělesný zápach, podráždění rohovky, poruchy spánku, průduškové astma, psychické poruchy (vznětlivost, neklid, neurózy, deprese), revmatismus, schizofrenie, srdeční arytmie, světloplachost, vypadávání vlasů, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, záněty nosních a čelních dutin, zánět očních víček, záněty močového měchýře a různé další záněty v organismu, žlučové kameny a další. Je třeba upozornit, že překyselení organismu není obvykle jediný vliv, který způsobuje výše uvedené zdravotní problémy.

 

V tomto směru se dále zkoumá a lze předpokládat, že seznam zdravotních problémů, které souvisí s překyselením, ještě není konečný. Např. existují hypotézy, že právě dlouhodobě překyselený organismu ovlivňuje vznik a rozvoj rakovinných buněk. Zejména se to přisuzuje nerovnováze mezi koncentracemi sodíku a draslíku v buňkách a mezibuněčném prostoru. Německá přírodní medicína považuje za druhou a velmi podstatnou příčinu zdravotních problémů nedostatek esenciálních živin ve výživě (podrobněji se můžete dočíst v článku Plnohodnotná výživa).

 

Dá se překyselení organismu nějak odstranit?

 

Překyselení organismu je stav, který se dá vhodným působením dobře odstranit. Především odlehčením organismu a dostatkem pohybu. Pro odlehčení organismu zahraniční lékaři přírodní medicíny (tzv. naturopaté – my čerpáme především z německých zdrojů, kde tito lékaři jsou uznáváni a kde my jsme byli a vlastně doposud jsme školeni) používají půsty a výrazně odlehčenou zásaditou stravu. Ty nejlépe pomáhají zastavit řetězec překyselení: 1/ přijímání potravy 2/ metabolismus potravy 3/ vznik kyselin. Jedině tehdy, pokud se přestane přijímat strava (nebo se výrazně omezí), v organismu přestanou vznikat škodlivé kyseliny. Tím má organismus šanci zbavit se starých uložených kyselin a lépe fungovat. V tom je i hlavní smysl půstů. Tento řetězec 1/ až 3/ se ale nezastaví tím, že se jenom k běžné potravě přidá nějaký potravinový doplněk. Pokud totiž původní strava zůstává v nezměněném rozsahu, vznikají nadále jedovaté kyseliny a jen odkyselovací přípravek by působil hodně pomalu.. Účinnost půstů a odlehčovacích zásaditých kúr je dána tím, že lidské detoxikační orgány (plíce, játra, střevní trakt, pokožka atd.) v době odlehčení stravy nemusí detoxikovat běžnou stravu, ale mají kapacitu na odstraňování starých zátěží.

 

Striktní půsty nejsou pro každého. Např. intenzivní lékařský Půst pro zdraví, který naše klienty učíme nemohou absolvovat lidé trvale závislí na lécích. Mnoho lidí půst nechce absolvovat také proto, že se ho bojí a myslí si, že ho nevydrží (zde jen podotýkáme, že obava není na místě a s naší metodikou ho může zvládnout každý). Ale i tak, pro všechny kdo nechtějí, nebo nemohou projít půstem, nabízíme profesionální německý odkyselovací Zásaditý ozdravný program. Není to jen nějaká dieta, program je mnohem širší a proto mnohem lépe funguje. Zahrnuje převážně zásaditou stravu, speciální přípravky podporující odkyselení, přiměřený pohyb a detoxikační praktiky. Program působí proti překyselení komplexně, a proto je mnohem intenzivnější než třeba na trhu nabízené samostatně užívané nejrůznější doplňky na odkyselení. Program se provádí po dobu 14 dnů. Po skončení Zásaditého ozdravného programu – pokud si to klient přeje – pomáháme individuálně přejít na ozdravnou výživu tzv. plnohodnotnou výživu, která obsahuje všechny nezbytné esenciální živiny.

 

Jak vůbec překyselení organismu vzniká, co se v organismu odehrává?

Veškeré překyselení organismu je výsledkem špatného stravování, nekvalitního dýchání, nezpracovaných stresů a nedostatku pohybové aktivity.

 

Strava. Uvádíme ji na prvním místě. Předurčuje, kolik tzv. kyselinotvorných a zásadotvorných potravin se dostane do našeho organismu. Každá potravina se při metabolismu rozkládá a jednotlivé složky potravy – v daném případě minerály (zejména vápník, hořčík, draslík, sodík, chlór, fosfor, síra a další) vstupují do chemických reakcí. Tím vzniká v organismu mnoho různých mezilátek. Za zvlášť škodlivé lze považovat kyselinu močovou, kyselinu sírovou, kyselinu dusičnou (hlavně z masa a masných výrobků), kyselinu octovou (z cukrovinek, moučných výrobků) kyselinu fosforečnou (ze sýrů, nealkoholických nápojů). Kyseliny vznikají i z různých léků např. kyselina acetylsalicylová (z léků tišících bolest). Pro neutralizaci těchto kyselin organismus potřebuje zásadité soli. Ty vznikají ze zásadotvorných prvků – sodík (Na), draslík (K) vápník (Ca), hořčík (Mg) a železo (Fe). Pokud organismus má dostatek zásaditých minerálů, může dojít k neutralizaci všech anorganických kyselin. Pak hovoříme o acidobazické rovnováze. Pokud organismus má málo zásaditých solí, mluvíme o tzv. acidóze – překyselení. Pro úplnost ještě uvádíme, že existuje i tzv. alkalóza, kdy je v organismu převaha zásaditých prvků, ale ta nastává opravdu zřídka.

 

Dlouhou dobu se nevědělo, že pojivová tkáň je také orgánem, který ve svých vláknech (jsou tvořena především odolným kolagenem a elastinem) je schopen vázat přebytečné kyseliny. Pokud je překyselení trvalého rázu, i tyto mezisklady nestačí svou kapacitou a kyseliny se šíří dál. Často zasahují klouby, kde působí záněty (artritida, revma) a tím i bolest. Zde docházíme i k logickému vysvětlení, proč jsou tolik důležité půsty nebo odlehčovací zásadité kúry. A proč nepomohou jen odvary z bylin či různé doplňky, které se přidají k běžné stravě? Jednoduše proto, že organismus potřebuje zastavit přívod jídla, aby přestaly vznikat škodlivé kyseliny. Pak teprve organismus může pomaličku vyskladnit staré uložené kyseliny z meziskladů. Proto třeba delší půsty pomáhají i při bolestech kloubů (kyseliny se vyloučí do krevního oběhu, pomocí zásaditých minerálů se neutralizují a postupně odcházejí z organismu).

 

Překyselení má i další souvislosti. V těle máme přibližně 200 typů buněk, kde se produkují např. všechny enzymy, hormony a mnoho dalších látek. Jejich fungování může být výrazně potlačeno překyselením v okolí buněk. To má pak dalekosáhlé důsledky na mnoho pochodů v organismu. Proto je i výčet zdravotních problémů, který souvisí s překyselením tak veliký. Překyselení není většinou jen jediná příčina zdravotních problémů, další významnou příčinou může být nedostatek esenciálních minerálů a vitamínů. Právě proto půst nebo Zásaditý ozdravný program ve spojení s plnohodnotnou výživou patří k významným ozdravným metodám.

 

Systém plnohodnotné výživy na rozdíl od různých diet či ochuzených „zdravých výživ“ je „plnokrevná“ výživa. Žádné potraviny se nevylučují, nebudete trpět hlady. Jde hlavně o úpravu proporcí, ve kterých konzumujete jednotlivé skupiny potravin. Snadno se dodržuje. Dá se dokonce říci, že vás dodržování tohoto systému nezatíží více, než běžné stravování. Co je ale velice důležité,  Plnohodnotná výživa pomáhá zbavit se zdravotních problémů a celkově se ozdravit. Podrobnosti o tomto systému výživy najdete v článku Plnohodnotná výživa.

 

Překyselení je poměrně rozšířený jev – přírodní medicína tvrdí, že až 80% populace v našich podmínkách může v nějaké míře trpět skrytou – latentní acidózou. Je to dáno naší běžnou stravou. Ta je bohužel z valné většiny tvořena převážně kyselinotvornými potravinami – maso, uzeniny, sýry, obilné výrobky, alkohol a sladkosti. Menší poměr tvoří zásadotvorné potraviny, což jsou převážně ovoce a zelenina. Za optimální poměr ve stravě mezi kyselinotvornými a zásadotvornými potravinami považují naturopaté poměr 20:80.

 

Dýchání, pohyb: Významný vliv na acidobazickou rovnováhu má také dýchání, dostatek kyslíku, který se zúčastňuje mnoha chemických reakcí v organismu. Proto je velice důležitá fyzická aktivita zejména aerobního charakteru, který zvyšuje přísun kyslíku do organismu. Hlavně jde o to, že správně volenou fyzickou aktivitou se zkvalitňuje dýchání a organismus lépe vylučuje kysličník uhličitý, který organismu škodí (vzniká kyselina uhličitá). Zároveň kvalitní dýchání přivádí do organismu více kyslíku, který je potřebný pro metabolismus. Správně prováděné dýchání tak snižuje překyselení organismu. Proto v našem Zásaditém ozdravném programu má přiměřená fyzická aktivita významnou úlohu.

 

Psychické napětí a stres: Jsou také významnou příčinou překyselení. I strach. Vysvětlení je jednoduché. Při stresu obyčejně dochází k povrchnímu dýchání. Tím se zmenší objem přívodu kyslíku do organismu a dochází ke zvýšení obsahu kysličníku uhličitého v něm. To vede k překyselení organismu, v organismu vznikne více kyseliny uhličité, která musí být eliminována. Proto se lidé, které trápí stres, potřebují naučit relaxovat a stres zvládat. Tím pak mohou zlepšovat i své biochemické prostředí organismu. V případě potřeby náš klinický psycholog naučí jak zvládat stresy. Zejména jde o to, aby naši klienti byli schopni naučit se dosahovat velice rychle relaxovaného stavu. K tomu je třeba projít určitým tréninkem, ale vynaložená práce se určitě vyplatí. Klinický psycholog pomáhá také s velice častým problémem, který trápí mnoho lidí – špatný spánek. Zná účinné metody, jak dosáhnout kvalitního spánku, který je pro zdravý život velice důležitý.

 

Pokud jste při čtení tohoto článku došli k závěru, že vaším problémem je překyselení, můžeme vám pomoci. Máme pro tyto případy k dispozici Zásaditý ozdravný program, který se provádí podle metodiky německých lékařů přírodní medicíny. Kontaktujte nás na tel 7777 44 247 nebo 777 143 283 v pracovní dny v době od 10.00 do 17.00 nebo nám pošlete mail.

 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2016

 

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví se zabývá již více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.

 

Upozorňujeme návštěvníky, že tento web již neudržujeme.

Aktuální informace a články najdete na novém webu.

CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE

NAŠE METODY

Používáme metody lékařů přírodní medicíny, které zlepšují fungování organismu a tím i celkové zdraví. Proto logicky odcházejí i zdravotní problémy.


V případě potřeby volejte v pracovní dny v době od 13.00 do 17.00 na tel.
777 744 247
Preferujeme komunikaci pomocí e-mailu.

Jméno

Příjmení

Váš e-mail

Váš telefon

Vaše zpráva