CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE s.r.o.

Podceňovaná výživa – hlavní viník zdravotních problémů

Podceňovaná výživa – hlavní viník zdravotních problémů.

Do nového roku si všichni vzájemně přejeme pevné zdraví. Já bych k tomu, aby zdraví bylo skutečně pevné, dodal ještě jedno doporučení: „Nechte si zkontrolovat svůj dlouhodobý systém stravování, jestli v něm skutečně máte všechny potřebné esenciální živiny“. To platí zejména pro všechny, kdo už trpí jakýmkoliv zdravotním problémem a nebo se necítí dobře.

Zde je třeba zmínit, že esenciální živiny jsou živiny pro organismus absolutně nezbytné, organismus je neumí vyrobit, a proto musí být v potřebném množství dodány potravou. Takových esenciálních živin je 46 a jsou to vitaminy, minerály, esenciální mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny.

Bohužel lidé obecně většinou tyto esenciální živiny neznají, natož aby věděli, kolik jich v potravě mají denně přijímat. To je také důvod, proč se výživa podceňuje. Nikdo se moc nezabývá tím, jestli jeho strava skutečně dlouhodobě obsahuje všechny životně důležité esenciální živiny. Jedině strava, která jako CELEK obsahuje všechny esenciální živiny v potřebném množství, se dá považovat za zdravou.  V tom já osobně vidím velký nedostatek oficiálních vzdělávacích systémů. Takovou věc by se každý měl učit ve škole a znát to jako malou násobilku. Je to totiž životně nesmírně důležité.

Denně se na nás obrací klienti s různými zdravotními problémy a pokud analyzujeme jejich dlouhodobý systém stravování, tak většinou nacházíme hrubé nedostatky, které jsou právě základem těchto problémů. Někteří klienti argumentují např. tím, že jí zdravě – přeci jí ovoce a zeleninu! Ujišťuji vás, že zdravá výživa rozhodně není o tom, jestli někdo jí ovoce či zeleninu. To je jen jeden z prvků zdravé výživy, výživu je nutno posuzovat vždy jako CELEK. Běžný člověk sám není schopen si takovou výživu sestavit, neboť k tomu nemá potřebné databáze potravin a příslušný software. To si řada lidí vůbec neuvědomuje, myslí si, že když si přečte pár článků o zdravé výživě, že už může kvalitně plánovat svůj stravovací systém. Dost často takové “umělce” s totálně rozhozeným metabolismem řešíme.

Lidé většinou tuší, že zlepšenou výživou se dá ve zdraví něčeho dokázat. O tom svědčí celá řada různých diet, které lidé zkouší. Diety ale mnohdy se zdravou výživou nemají nic společného, většinou neobsahují všechny potřebné esenciální živiny a nelze je tedy používat dlouhodobě. Obecně se výživa hrubě podceňuje a nepovažuje se za něco, co by mohlo radikálně přispívat ke zdraví či dokonce ozdravovat. Opak je pravdou.

Já bych v tomto poselství chtěl ukázat, jak konkrétně nedostatek esenciálních živin působí, jaké závažné mohou být následky. Všechna data, která uvádím si můžete ověřit v lékařských zdrojích, na Wikipedii, byla udělena řada Nobelových cen.

Oficiální medicína zná celou řadu zdravotních problémů, které souvisí s nedostatkem vitaminů.  Známý je nedostatek vitaminu C – tzv. kurděje (skorbut), trpěli tím námořnici. Kurděje se projevují krvácením z dásní, do svalů, do nehtových lůžek i vnitřních orgánů, poruchou krvetvorby a sníženou odolností proti nemocem. Dost problémů na to, že se jedná jen o nedostatek pouze u jednoho vitaminu, nemyslíte?

Další avitaminózou je např. nedostatek vitaminu B1. Tato nemoc se jmenuje  beri-beri.  Mezi symptomy patří těžká letargie, únava, komplikace v kardiovaskulárním, nervovém, svalovém i trávicím systému.

Do třetice například nedostatek vitaminu B3 vyvolává onemocnění, které se jmenuje pelagra. Jeho hlavni příznaky jsou přecitlivělost, zánětlivé změny na pokožce, průjem, ztráta na váze, nechutenství, demence, zmatenost, nespavost, slabost, halucinóza. Zase dost problémů, které může způsobit jeden nenápadný vitamin, který ve stravě není vidět ani cítit, takže běžný člověk ani neví, zda ho v potravě má či nemá.

Zdravotní problémy vyvolává i nedostatek esenciálních minerálů. Např. nedostatek železa způsobuje tzv. anémii, tzv. chudokrevnost. Jejími příznaky jsou únava, malátnost, ospalost, slabost, dušnost během zvýšené námahy, motání hlavy, závratě, ztráta vědomí, pískání a hučení v uších, mdloby, omdlévání, nechuť k jídlu, zácpa nebo průjem, plynatost, zimomřivost, studené končetiny, bledost a bledá kůže.

Dále bychom mohli vzít jako příklad nedostatek jódu. Ten je součástí hormonů štítné žlázy, které ovlivňují celý metabolismus, také pohybovou soustavu a mozek v raných fázích vývoje. Nedostatek jódu negativně ovlivňuje inteligenci (způsobuje kretenismus).

Tak bych mohl pokračovat – takových esenciálních živin potřebujeme celkem 46. A i když nám chybí jen jediná z nich, je to špatně a strava není plnohodnotná. Dost časté jsou případy, kdy sice živina nechybí absolutně, ale přijímá se jen v malém množství. I to je špatně, stejně jako kdybyste stavěli dům a měli málo cihel. Dům nepostavíte. A tak to je i u esenciálních živin. Všechny esenciální živiny se totiž účastní mnoha reakci v organismu a působí koordinovaně. Jen na závěr pro představu – např. zinek se v organismu účastní až 500 různých biochemických reakcí.

To jsem se zmínil jen o obsahu esenciálních živin v potravě. Jednotlivé potraviny mají i jiné vlastnosti. Např. se u nich určuje tzv. glykemický index. Potraviny s tzv. vysokým glykemickým indexem vyvolávají vyšší produkci hormonu inzulinu, jehož trvalá nadprodukce zvyšuje krevní tlak, způsobuje vyšší hladinu cholesterolu, kardiovaskulární potíže a cukrovku. Většina lidí s nadváhou vidí, že některé potraviny (o tom se moc nemluví) mají návykový charakter a ovlivňují mozková centra slasti, což vyvolává závislost na potravinách. Potraviny obsahují – podobně jako třeba léčivé bylinky – i různé fytolátky. I ty působí na organismus.

Příkladů, jak potraviny významně ovlivňují stav našeho organismu a naše zdraví bych mohl uvést mnoho. Proto se někdy divím, že lidé se zdravotními problémy utrácejí velké peníze za různé metody, které se vůbec nezabývají tím základním – jejich výživou a zda jejich výživa obsahuje všechny esenciální živiny v potřebném množství.  Bez nich se zdraví prostě nedá dosáhnout. Jen pro představu. Například masáže, akupunktura, akupresura, přenos energií a různé podobné metody nedodávají do organismu žádné nové živiny (mohou je ale částečně přemístit v organismu z bodu A do bodu B). Tím vyřeší problém jen krátkodobě, protože organismus si živiny přesune zase zpátky. Má své priority a je mnohem chytřejší než masáž… Také různé bylinky neobsahují většinou potřebné dávky esenciálních živin. Proto tyto metody ani přípravky nemohou pomoci při zdravotních problémech způsobených chudou výživou.

Ještě pořád si myslíte, že strava je jen otázkou mlsného jazýčku a že to je celkem nevinná zábava, která na zdraví má jen pramalý vliv? Já osobně si myslím, že v budoucnu budeme na jednotlivé potraviny pohlížet jako na chemikálie, které v organismu vždy nějak působí a vyvolávají malou či velkou reakci. A při dlouhodobém působení způsobují zdravotní problémy nebo léčí.

Závěrem bych chtěl říci, že zatím se tzv. zdravá výživa považuje spíše za úchylku nebo výstřednost. Já tyto lidi, kteří minimálně o své stravě přemýšlí a hledají řešení, považuji spíše za osvícené jedince, kteří pochopili, že při uchování a zlepšování zdraví jim nepomůže ani lékař, ani léky, ale hlavně sami. Denně totiž přibližně 3x hlasujeme o tom, co si dáme k jídlu. A tím máme své zdraví totálně ve své moci. Ročně spotřebujeme 500 až 750 kg potravin a to už je nějaký zásah do organismu.

Věřím, že výše uvedené argumenty mohou přesvědčit o tom, že dlouhodobý plnohodnotný výživový plán, je tou nejlepší investicí, kterou v novém roce uskutečníte. Pokud je výživový plán zpracován kvalifikovaně, tak se nemusíte vzdávat svých oblíbených jídel, žádná skupina potravin se apriori nevylučuje, žádné pevné jídelníčky. A co je důležité, bude vám sloužit do konce života. Nejde o to pojídat nějaké kořínky, ale naplánovat dostupný soubor základních potravin tak, abyste do organismu dostali celé spektrum esenciálních živin a netrpěli nějakým fatálním nedostatkem, který způsobuje zdravotní problémy. Dlouhodobý stravovací systém samozřejmě umožňuje krátkodobé výchylky.

Potěšitelná zpráva pro všechny, kdo trpí nějakým zdravotním problémem: U esenciálních živin platí zákon, že pokud je zdravotní problém způsoben nedostatkem některé esenciální živiny, tak se při opětovném dodání této živiny do organismu, může zdravotní problém opravit. Organismus má obrovské sebeléčebné schopnosti a tohoto se právě využívá při léčení plnohodnotnou výživou.  Pokud byste chtěli kvalitní plnohodnotný dlouhodobě udržitelný výživový plán, můžete se na mne obrátit. Umím vypočítat na míru. Bližší informace o úloze esenciálních živin a o plnohodnotné výživě najdete v článku a videu na stránce webu Plnohodnotná výživa.

Do nového roku 2016 všem přeji pevné zdraví.

Upozorňujeme návštěvníky, že tento web již neudržujeme.

Aktuální informace a články najdete na novém webu.

CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE

NAŠE METODY

Používáme metody lékařů přírodní medicíny, které zlepšují fungování organismu a tím i celkové zdraví. Proto logicky odcházejí i zdravotní problémy.


V případě potřeby volejte v pracovní dny v době od 13.00 do 17.00 na tel.
777 744 247
Preferujeme komunikaci pomocí e-mailu.

Jméno

Příjmení

Váš e-mail

Váš telefon

Vaše zpráva