CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE s.r.o.

Hladovění jako vnitřní léčitel

Hladovění je velký vnitřní léčitel aneb Proč hladovění funguje při léčbě mnoha nemocí?

 

Mnoho lidí má těžké zdravotní problémy, které jim klasická medicína neumí vyléčit. Proto se často hledá přírodní léčitel. V tomto článku bychom vám chtěli přiblížit schopného vnitřního přírodního léčitele, kterého každý může sám mít u sebe a kterým je  léčebné – řízené hladovění. V Rusku, kde léčebné hladovění bylo již před 50 lety uznáno za oficiální léčebnou metodu, se s jeho pomocí léčí i těžké zdravotní problémy jako např. alergie, astma, senná rýma, lupénka, chronická gastritida, chronická duodenitida, chronická pankreatitida, kolitida, hypertenze, vysoký cholesterol, metabolický syndrom, neurózy, obezita  a mnoho dalších. Proto než začnete hledat přírodního léčitele, vyplatí se prostudovat, co umí přírodní léčitel zvaný řízené léčebné hladovění.  To najdete v tomto článku. Léčebné hladovění (hladovění jen o vodě) se používá v Ruské federaci, ale podobné nemoci se tzv. léčebným půstem léčí v Německu na klinikách přírodní medicíny. V České republice používá Centrum řízeného hladovění s.r.o. jako ozdravnou a regenerační metodu německou metodiku řízeného hladovění pod názvem Půst pro zdraví.

V tomto článku najdete hlubší popis pochodů, které v lidském organismu při řízeném hladovění probíhají. Řízeného hladovění není třeba se bát, jedná se o dlouhodobě ověřenou přírodní léčebnou metodu.

Hladovění používali již starověcí lékaři, v moderní době se jeho zkoumáním nejvíce zabývali v Rusku a v Německu, kde ho lékaři používají jako řádnou léčebnou metodu. Tam, ale i v jiných zemích vědci – lékaři, fyziologové, biochemici objevili celou řadu mechanismů, které při hladovění v organismu probíhají. Na toto téma bylo napsáno bezpočet vědeckých prací, léčebné hladovění se ale i nadále zkoumá. Konají se mezinárodní konference na téma řízeného hladovění a výživy, kterých se zúčastňuje i Centrum řízené regenerace s.r.o..

Např. v USA nedávno gerontolog, profesor Longo, zveřejnil výsledky svých výzkumů u myší zasažených rakovinou. Ukázalo se, že kombinace hladovění a následné chemoterapie, kterou opakovaně uplatnil na pokusné skupině myší, vedla k vyléčení jejich rakoviny. V současné době se se již provádí i testování na lidech.

Léčebné hladovění (v Rusku se tato metodika hladovění nazývá Razgruzočno-dietičeskaja terapija, v překladu Detoxikačně-dietní terapie nebo Odlehčovací-dietní terapie, zkratka RDT) je komplexní terapie, která současně ovlivňuje celou řadu pochodů v organismu. Nemá jen fázi hladovění, ale má také fázi návratu ke správné plnohodnotné výživě. Použitím správné metodiky hladovění může dojít k úplnému vyléčení řady nemocí. Ale také k celkovému ozdravení a omlazení organismu. Omlazení si samozřejmě nemůžeme představit tak, že mávnutím kouzelného proutku se z osmdesátileté vrásčité stařenky stane mladá růžolící dívčina. Tak to nefunguje, to je ve sféře zázraků. Za omlazení –  jak ho chápeme my – považujeme výraznou regeneraci orgánů, buněk a tkání. Ty pak vlivem důkladného pročištění, zbavení se od hlenů, tuků a jedovatých látek začnou mnohem lépe fungovat – často jako zamlada. Proces hladovění tak v lidském organismu provádí velmi komplikovanou operaci, kterou by ale žádný chirurg nemohl zvládnout. Snad proto se léčebné hladovění často nazývá “operace bez nože“. Pokusíme se blíže podívat na jednotlivé pochody, ke kterým dochází v průběhu hladovění. Dále tyto pochody nazýváme vnitřními léčiteli, protože skutečně tak působí. Můžeme zmínit následující:

 1. Léčitel – organismus se zbavuje především svých přebytečných tuků. Tuky jsou při přepnutí na tzv. endogenní výživu hlavním zdrojem energie. Zásoba tuků také do jisté míry ovlivňuje délku možného hladovění. Velkým nepřítelem našeho zdraví je tzv. viscerální tuk. Není to tuk podkožní, ale vyplňuje dutinu břišní, obklopuje nepárové orgány v ní. Určité množství je ho sice zapotřebí, ale nadměrné množství představuje vážné riziko pro zdraví organismu. Viscerální tuk podporuje zánětlivá ložiska, negativně ovlivňuje tvorbu hormonů, podporuje vznik kardiovaskulárních onemocnění, vznik cukrovky 2. typu, rakoviny prsu apod. Tento tuk neumožňuje ani plné brániční dýchání a potažmo správné okysličování. Při hladovění dochází k normalizaci množství viscerálního tuku v oblasti břišní a eliminaci jeho negativního působení. Zlepšuje se pohyb bránice a tím i dýchání. Vyšší přísun kyslíku podporuje metabolismus. Snížení úrovně viscerálního tuku má také nepochybně vliv na snížení zánětů v těle.

 

 1. Léčitel – výrazně se zlepšuje metabolismus. Organismus při hladovění nepřijímá novou potravu, nemusí se tedy zabývat trávením. Organismus neprodukuje trávicí enzymy. Tím se značná část energie organismu nasměruje na jiné pochody v organismu. Posílí se metabolismus ve směru odstraňování nepotřebného. Metabolismus je problém nejenom u starých lidí, ale téměř u každého. Podstatou je, že velmi mnoho chorob má svoji prapříčinu právě v nesprávném metabolismu. Správně fungující rovnováha mezi vstřebáváním, ukládáním a vylučováním bílkovin, tuků, cukrů, vitamínů a minerálů, také hospodaření s vodou, je základní nutností našeho zdraví.

 

 1. Léčitel – odlehčuje se pojivové tkáni. Na tomto místě je třeba zmínit, že pojivová tkáň se dříve považovala za něco nepříliš důležitého. Teprve nedávno se zjistilo, že se také jedná o důležitý orgán, který se výrazně podílí na acidobazické rovnováze organismu. Tento orgán je přibližně 3x větší než játra. Tvoří ho především kolagenová vlákna. Pojivová tkáň je okolo každé jednotlivé buňky těla. Je taky mezi svaly, orgány a kostmi. Má důležitou funkci filtrační a skladovací.  Slouží i jako určitý druh meziskladu – přebírá funkci vyrovnávací a ochrannou. Škodlivé a jedovaté látky, které proniknou do našeho těla, pojivová tkáň uloží a čeká, až jsou orgány pro likvidaci jedů a orgány vylučovací připraveny je definitivně odstranit. Při nadměrném přísunu škodlivin se vstřebávací schopnost pojivové tkáně vyčerpá. Škodliviny, zejména kyseliny, se pak dostávají dále do těla a tím i do jiných orgánů. Jako první dostanou svou dávku klouby a hned za nimi svaly Takové ukládání škodlivin pak způsobuje potíže a ztuhlost kloubů. Při hladovění se nepřijímá nová strava a pojivová tkáň má možnost řádně vyloučit nahromaděné kyseliny a toxiny. Vstřebávací kapacita pojivové tkáně se zase zvětší, obnoví.

 

 1. Léčitel – endogenní (vnitřní) výživa. Organismus se přibližně po několika dnech hladovění postupně přepíná na tzv. endogenní výživu. To znamená, že se plně vyživuje ze svých zásob. Jedná se o velice úsporný výživný režim, kdy organismus všechny základní živiny – esenciální aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, vitaminy, minerály i energii je schopen získat ze svých zásob. Při endogenní výživě probíhá v organismu hodně změn. Např. žaludeční buňky sami vylučují nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny, které slouží pro další výživu. Během hladovění se tuky štěpí na nenasycené mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny jsou základem hormonů a enzymů. Hladověním se tedy nezastaví proces tvorby hormonů a enzymů. Při endogenní výživě se lépe využívá kysličník uhličitý a dusík buňkami – tím se lépe vyživují buňky a zlepšuje se biosyntéza bílkovin.
 1. Léčitel – acidóza.  Při hladovění dochází zpočátku k acidóze. Acidóza při hladovění je impulsem k tomu, aby se organismus přepnul na plnou endogenní výživu a byl tak kvalitně vyživován zevnitř.  Z počátku hladovění jsou v organismu cukry (glykogen v játrech – živočišný cukr) a tuky. Tuky potřebují pro plné spalování cukry. Jakmile se ale zásoba glykogenu spotřebuje, tuky se spalují nedokonale. V organismu se hromadí kyselé metabolity neúplně spálených tuků (kyselina máselná a aceton). Tím vzniká acidóza. Ale jakmile organismus přejde na endogenní výživu, postupně začíná vytvářet cukr z vlastních tuků a bílkovin. Jakmile si organismus vytvoří více cukrů, pak dochází k tomu, že se plně spalují tuky a acidóza ustupuje. Acidóza je ale podnětem k tomu, aby organismus mohl žít plně ze svých zásob.

 

 1. Léčitel – pocit hladu při hladovění mizí. Přibližně po 3. dnu hladovění mizí pocit hladu. Vysvětlení je jednoduché. Organismus se přibližně po 3. dnu hladovění přepíná na tzv. endogenní výživu. Ta je velice kvalitní a organismu postačuje, proto organismus nevyvolává pocit hladu. Po 3 dnech hladovění není tedy třeba se obávat klasického hladu.

 

 1. Léčitel – fyziologický klid trávicí soustavy. Během hladovění odpočívá celý žaludeční a střevní trakt. Snižuje se potřeba vylučovat trávicí enzymy, odpočívají zejména slinivka, játra. V žaludku se zastaví vylučování žaludeční kyseliny. Dochází k epitelizaci poškozených částí sliznice žaludku.

 

 1. Léčitel – normalizace sekrece žláz. Za každodenních okolností, zejména vlivem požívání nevyvážené stravy a také vlivem stresu, se narušuje celková koordinace endokrinních žláz. V průběhu hladovění dochází ke stimulaci a normalizaci hypotalamo – hypofýzního a nadledvinkového systému. Tento systém je zodpovědný za značné množství důležitých pochodů v organismu (řízení tělesné teploty, sexuální funkce včetně plodnosti, příjem a výdej potravy a tekutin, koordinace činnosti srdce a dýchání). Všechny žlázy jsou vzájemně synergické a při endogenní (vnitřní výživě), která je vyvážená, se činnost endokrinních žláz dostává do normálu, do vzájemné souhry.

 

 1. Léčitel – čištění (detoxikace) a regenerace buněk. Při hladovění nedochází k příjmu nové potravy a buňky mají možnost více se soustředit na vylučovací funkce. Zbavují se lépe svých produktů látkové výměny, které jsou v nich nahromaděny (močovina, kyselina močová, čpavek). Tím se zlepšuje jejich činnost. Je to velice účinná detoxikace. Vzhledem k tomu, že právě v buňkách vznikají všechny enzymy a hormony, vede pročištění buněk k tomu, že tyto enzymy a hormony mohou lépe působit. Podstatné ovšem je, aby organismus po hladovění měl dostatečné množství všech esenciálních živin, které jsou potřebné pro stavbu enzymů a hormonů. To zajišťuje Plnohodnotná po skončení hladovění. Při hladovění se také spotřebovávají bílkoviny, které jsou shromážděny v membránách buněk. Při běžné výživě se nadbytek bílkovin ukládá v těchto membránách buněk a zvětšuje se tloušťka těchto membrán. To zhoršuje průchodnost membrán a tím i činnost buněk. Odhaduje se, že v těchto membránách buněk je v celém organizmu nejméně 5 kg bílkovin. Tyto se také spotřebovávají během hladovění o vodě a to je také důvod, proč při hladovění netrpíme nedostatkem bílkovin.
 1. Léčitel –  princip priority výživy orgánů. To znamená, že nejdůležitější orgány (např. srdce, mozek) v podstatě nehubnou a jsou prioritně zásobovány živinami. Organismus při hladovění spotřebovává a dále přepracovává vše nepotřebné – staré buňky, hleny, sklerotické pláty.  Při hladovění platí také to, že pokud se při hladovění cvičí a sportuje, pracují svaly. Ty se pak lépe prokrvují a nedochází k úbytku svalové hmoty. Proto hodně závisí i na tom, jakým způsobem se hladovějící chová během hladovění. Metodika řízeného hladovění (jak ruská, tak i německá) vyžadují fyzickou aktivitu (např. dlouhé procházky na čerstvém vzduchu, fyzické cvičení, nordic walking apod.).

 

 1. Léčitel – zlepšení průchodnosti cév, zlepšuje se krevní oběh. Tím, že organismus při hladovění spotřebovává staré sklerotické pláty, zlepšuje se i průchodnost cév. Tím lze vysvětlit, že hladovění vydatně přispívá k normalizaci krevního tlaku. Zlepšenou průchodností cév dochází ke zlepšenému zásobování krví a tím i živinami všech tkání a orgánů. To má pak vliv na zlepšení jejich činnosti. V případě plodnosti může lepší prokrvení pohlavních orgánů rovněž sehrát nezanedbatelnou roli. Při hladovění – při prázdném žaludku a střevech – je menší tlak na cévy a žíly v břišní oblasti. Tím se zde zlepšuje cirkulace krve – např. v játrech. To vede i k čištění jater.

 

 1. Léčitel – pročištění střevního traktu, zlepšení jeho vstřebávací kapacity, hojení sliznic. Opakované užívání léků, nadměrná konzumace cukru, stres jsou příčinou narušení rovnováhy střevní mikroflóry. Převažují zde nežádoucí kvasinky, bakterie a plísně. Jejich odpadové produkty se dostávají dále do těla. Díky tomu mohou mít lidé nejenom dlouhodobé střevní potíže, ale i alergie, kožní onemocnění, gynekologické a urologické problémy, bolesti hlavy, mohou cítit zvýšenou únavu, ale i trpět dalšími závažnými zdravotními neduhy.  Tlusté i tenké střevo má důležitou úlohu, co se týče kvality fungování imunitního systému. Při hladovění dochází k důkladnému pročištění střev, odstraní se staré nánosy a zlepší se vstřebávací kapacita střev. To je základem toho, a aby se následně zlepšila střevní mikroflóra. Dobrá vstřebávací kapacita střev je nesmírně důležitá pro správné vstřebávání živin z potravy (zejména minerálů a vitaminů). Zdravá střevní mikroflóra pak sama o sobě je důležitá pro vlastní syntézu vitaminu K  i skupiny B. Vitaminy skupiny B jsou důležité při nadměrné psychické a fyzické zátěži, při posilování imunity a při léčbě mnoha chorob. Vitamin K hraje zase významnou roli při srážlivosti krve. Většina lékařů i léčitelů se shoduje v tom, že zdraví začíná ve střevě.

 

 1. Léčitel – autolýza (samotrávení tkání). Hladovění je silný stres pro organismus a v některých případech při hodně dlouhých hladověních může způsobit i autolýzu – samotrávení. To je jev, kdy organismus sám spotřebovává své staré oslabené tkáně, dokonce nádory a otoky. Medicína tento jev zkoumala a je vědecky popsáno, že k tomuto jevu v organismu někdy dochází (např. po těžkém vyčerpání, po porodu apod.). Zatím se ale příliš neví, jak tento jev ovlivňovat a řídit.  Některé případy z praxe ukazují, že po hladovění někdy dochází k odstranění patologických novotvarů. Tyto případy mohou být zdůvodněny autolýzou, kterou vyvolá hladovění. Obecně při endogenní výživě dochází k přestavbě enzymatického systému organismu a může být posílena tvorba enzymů, které se podílejí na štěpení patologických ložisek a tkání.  Tento jev zatím není důkladně prozkoumán, takže léčebné hladovění – coby oficiální léčebná metoda používaná v Rusku – nepoužívá hladovění k léčení zhoubných nádorů.

 

 1. Léčitel – princip samouzdravování (sanogeneze). Během hladovění organismus odpočívá. Tím, že některé orgány mají odpočinek a čas samy na sebe, dochází k jejich samouzdravování, samoléčení. Tento princip sanogeneze máme zakódovaný v genech – organismus stále směřuje k tomu se sám opravovat. Funguje to v celém organismu přibližně tak, jako když si odřeme koleno.  Pokud ránu ponecháme v klidu, odřené koleno se samo zahojí. Podobně samovolně sroste zlomená noha či ruka. Jen ji stačí náležitě srovnat a zasádrovat a o ostatní se již postarají samoléčebné síly organismu. Pročištěné orgány, tkáně i jednotlivé buňky po hladovění lépe fungují a organismus se sám opravuje podle svých priorit. Tím dochází k různým hojivým procesům v organismu.

 

 1. Léčitel – uklidnění nervové činnosti.  Charakteristickým rysem při adaptaci organismu na hladovění je to, že se sníží počet pulsů a dechů, normalizuje se arteriální tlak, teplota. Léčebné hladovění brzdí probíhající fyziologické procesy a především funkce nervového systému. Vnějším projevem je zpomalení pulsu, snížení teploty, spavost.  Při tom je ve větším klidu centrální nervový systém, což je významné při léčení psychických nemocí včetně neurózy.

 

 1. Léčitel – odlehčuje se srdci, upravuje se krevní tlak. Tím, že při hladovění se nezpracovává potrava, není ani tolik namáháno srdce. Ve spojení s tím, že se se cévy pročišťují od sklerotických plátů, upravuje se i krevní tlak.

 

 1. Léčitel –  zvyšuje se obranyschopnost organismu. Po přechodu na endogenní výživu se zvyšuje obranyschopnost organismu. Tento jev může přispívat i k tomu, že se organismus při hladovění lépe vypořádává s různými vnitřními záněty a ohnisky nemocí. Toto dokládá i podobný jev v přírodě: Pokusy se zvířaty ukázaly, že hladovějící živočichové, na rozdíl od normálně živených zvířat, mají zvýšenou obranyschopnost, která trvá i nějaké období po skončení hladovění. Po vyhladovění zvířata neonemocněla, i když byla infikována (na rozdíl od kontrolní skupiny nehladovějících zvířat, která onemocněla).

 

 1. Léčitel – silné hladovění organismu vyvolává silnou regeneraci. Podle teorie, I. P. Pavlova, po každém potlačení funkcí v organismu, dochází k tzv. fázi oživení. Čím větší je potlačení, tím intenzivnější nastává oživení. Organismus chápe hladovění jako silný stres, jako určitou formu potlačení některých funkcí. Proto po hladovění většinou dochází k intenzivní regeneraci, obnově. Jsou známy příklady, kdy hladovění pomohlo například i při anémii. Po hladovění se výrazně zvýšila produkce červených krvinek. Tento princip se může po hladovění projevit různě – např. je-li při hladovění potlačena funkce některých žláz, o to více se může posílit jejich činnost po skončení hladovění. Protože každý člověk je jiný, u každého se tento princip může projevit jinak.

 

 1. Léčitel – povzbuzení činnosti mozku. U pacientů, kteří hladověli, byla sledována mozková činnost (pomocí EEG). Bylo zjištěno, že při hladovění a při následném přechodu k normálnímu stravování dochází k výrazné aktivizaci kůry mozku – přední čísti.  V této části mozku se zpracovává vnější podněty (čichové, zrakové, sluchové a chuťové), vznikají zde myšlenkové procesy, pohyby, řeč, emoce. Již starověcí myslitelé, např. Platón, Pythagoras dlouhodobě opakovaně hladověli. Považovali ho prostředek k dosažení osvícení a ke zkvalitnění duševní činnosti.

 

Výše uvedený výčet mechanismů hladovění (vnitřních léčitelů) není a nikdy ani nebude konečný, právě tak, jak nekonečné jsou záhady lidského organismu. Každý den přibývají v medicíně nové poznatky a není už ani v moci jediného člověka všechny tyto poznatky vstřebat. Léčení hladověním není specifickým léčením nějakého konkrétního onemocnění. Je to všeobecně upevňující ozdravný proces, který navíc mobilizuje obranyschopnost organismu.

Je to zároveň ten nejúčinnější detoxikační a regenerační proces, který svému organismu můžete dopřát. Vhodný jako pro zdravé, tak i pro nemocné. V tuto chvíli pro nás ani není tak důležité, jestli známe úplně všechny mechanismy, které při hladovění nastávají. Rozhodující je, že léčebné hladovění skutečně funguje. Velký vnitřní léčitel pracuje spolehlivě.

Tomuto velkému vnitřnímu léčiteli samozřejmě můžeme ještě výrazně pomáhat, a to naší vlastní aktivitou a způsobem života. Na výsledky léčebného hladovění mají vliv i následující okolnosti:

 

 1. hladina minerálů a vitaminů v organismu – při hladovění organismus spotřebovává své vnitřní zásoby energie a esenciálních živin tj. esenciálních aminokyselin, esenciálních mastných kyselin, minerálů a vitaminů. Při endogenní výživě musí být tyto živiny získány ze zásob. Pokud těchto živin má organismus v zásobách málo (například vlivem stáří nebo předchozí špatné výživy), určitě to ovlivní průběh celého hladovění a také i výsledky vyléčení nemocí. Proto se také například při hladovění starších lidí prosazuje, že ve fázi před hladověním tito pacienti v rámci přípravy na hladovění zlepší kvalitu své stravy. Ze stejného důvodu není dobré opakovat krátce po sobě dlouhodobá hladovění.

 

 1. charakter stravování po skončení hladovění – po fázi vyhladovění je organismus vyčištěn, detoxikován, orgány jsou odpočaté a mezi sebou harmonizovány. V této fázi je vše nastaveno na to, aby samoléčebný proces v organismu mohl pokračovat. Organismus je hladověním náležitě připraven. Po skončení fáze hladovění však není možné hned naplno jíst. To by mohlo skončit tragicky. Metodika léčebného hladovění vždy stanovuje i tzv. návratovou dietu. To je postupný přechod na normální stravu. Ale tím to nekončí. I po skončení hladovění by pacienti měli s pomocí odborníků prověřit své předchozí stravovací návyky a směřovat např. k Plnohodnotné výživě,  která právě zajišťuje aby léčebný proces byl završen. Bez kvalitní výživy po skončení fáze hladovění se to zvládnout nedá.

 

 1. psychické naladění na plné vyléčení – po skončení hladovění je pacient v určité euforii, v zrcadle vidí výrazné změny, mládne, nemoci ustupují. Ale většinou není ještě vyhráno, je to jen první krok. V tuto chvíli je třeba se dostatečně psychicky naladit na plné vyléčení. Pokud má někdo pevnou vůli a motivaci, může toho dosáhnout sám. Ale většinou je toto nutné řešit s psychologem – specialistou na změnu životního stylu. Psycholog je nezaujatý člověk, který se může na člověka podívat nezávisle a najít pro něho optimální řečení.

 

 1. zvýšení fyzické aktivity – tam patří i změna životního stylu – pohyb. Je třeba si uvědomit, že většina lidských orgánů je zásobována krví, která přináší živiny. Pokud se organismus nerozpohybuje, nelze počítat s lepším prokrvením orgánů a tudíž ani zlepšenou výživou. Proto většina moderních systémů udržení zdraví pokládá přiměřený pohyb za vůbec nejdůležitější složku upevňování zdraví.

Po přečtení toho článku jsme vás jistě inspirovali si nějaké to delší hladovění absolvovat. Začátečníkům doporučujeme řízené hladovění podle německé lékařské metodiky Půstu pro zdraví je půst, který je možné provádět v domácích podmínkách trvá 7 až 10 dnů (+ 3 až 5 dnů návratové diety). Je určen pro zdravé lidi, kteří ještě nejsou trvale závislí na lécích. 

Pokud máte zájem se naučit provádět Půst pro zdraví podle německé lékařské metodiky, můžete si objednat metodiku k jeho provádění na našem e-shopu. Jakmile se tento půst jednou naučíte provádět, můžete pak používat celoživotně. Tato znalost se určitě vyplatí, tím spíše, že v roce 2016 Japonec Yoshinori Ohsumi získal NOBELOVU CENU ZA FYZIOLOGII A LÉKAŘSTVÍ za popsání jevu tzv. autofagie (anglicky „autophagy“ –  tzv. jevu „sebepojídání“, kterým buňky likvidují své nepotřebné a staré součásti většinou bílkovinové povahy. K tomuto jevu dochází při delších striktních půstech a hladovění. Tím se buňky obnovují a omlazují. A omlazování buněk pomocí  hladovění (výše uvedený léčitel)  je tak již i vědecky podloženo. Případně můžete využít i službu našeho trenéra, který vás může při vašem prvním delším půstu doprovázet. Tím se vyhnete komplikacím.

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte prosím Centrum řízené regenerace s.r.o. v pracovní době od 10.00 do 17.00 na telefonech 777 143 283 nebo 7777 44 247 nebo nám napište mail. Rádi Vám pomůžeme. 

Půst pro zdraví – metodika a následné poradenství (900,-Kč). K vyřízení objednávky klikněte na tento odkaz

 

 

Upozorňujeme návštěvníky, že tento web již neudržujeme.

Aktuální informace a články najdete na novém webu.

CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE

NAŠE METODY

Používáme metody lékařů přírodní medicíny, které zlepšují fungování organismu a tím i celkové zdraví. Proto logicky odcházejí i zdravotní problémy.


V případě potřeby volejte v pracovní dny v době od 13.00 do 17.00 na tel.
777 744 247
Preferujeme komunikaci pomocí e-mailu.

Jméno

Příjmení

Váš e-mail

Váš telefon

Vaše zpráva