CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE s.r.o.

Dotazy pust

Časté dotazy (FAQ) týkající Půstu pro zdraví

Zde uvádíme řadu typických otázek a odpovědí týkajících se problematiky Půstu pro zdraví. Případně nám napište váš dotaz, budeme se jím tam zabývat.

 

Delší půst se nedá vydržet, budu mít hlad

Zapomeňte na to, že jste někdy drželi nějaký striktní půst či hladovku a nevydrželi jste to. To je celkem přirozené. Neměli jste zřejmě dobrou metodiku. Lidé, kteří nemají s intenzivními půsty zkušenosti, dostatek znalostí a dobrou metodiku včetně podpůrných procedur, to běžně po 1 až 2 dnech vzdávají. (Nemluvíme o tom, když někdo vynechá maso v neděli – to není žádný půst).  Pokud chcete zvládat delší půsty a využívat jejich vynikajících detoxikačních efektů, musíte se naučit metodiku

 

Naše metodika umožňuje absolvovat pohodlně mnohem delší půsty (6 až 10 dnů). To, že nebudete mít hlad je dáno režimem tzv. vnitřní výživy. Při našem půstu vlastně nehladovíte, tělo využívá tzv. ketolátky, které vznikají z vašich tuků (podobně jako u většiny proteinových tzv. ketonových diet), žijete ze zásob. A protože tělo je z těchto zásob kvalitně vyživováno, nevysílá do mozku signály hladu. Proto není klasický pocit hladu. Ale abyste zvládli delší půst, potřebujete se něco předem naučit a pokud jste začátečník, budete potřebovat i odborný doprovod. Právě proto jsme založili Centrum řízeného hladovění s.r.o., (od 1.9.2016 máme nový název Centrum řízené regenerace s.r.o.), abychom lidem pomáhali využívat půsty a řízené hladovění pro upevnění zdraví i hubnutí. Půst pro zdraví je součástí našich metod, které používáme k ozdravování a omlazování. Blíže si o tom můžete přečíst v článku Cesty k omlazení a ozdravení organismu.

 

Bojím se,  že při půstu ztratím svalovou hmotu 

Naše metodika intenzivního lékařského Půstu pro zdraví je vlastně komplexní regenerační program, který obsahuje jak intenzivní půst (jen 250 kcal/den), ale i potřebné detoxikační procedury a pohyb, aby nedocházelo ke ztrátě svalové hmoty. Pokud jsou svaly v pohybu, jsou kvalitně zásobovány krví a živinami a tím také nedochází ke ztrátě svalové hmoty.  V tom je náš Půst pro zdraví  unikátní a právě toto spojení výborně funguje. Jinak se delší řízené hladovění nedá zvládnout! Ale nepotřebujete žádné zvláštní nadání, schopnosti ani vůli, abyste tento půst v domácích podmínkách zdárně absolvovali.  K tomuto tvrzení náš opravňují nejen stoleté zkušenosti německých klinik přírodní medicíny, ale i to, že od založení firmy v roce 2013 se u nás postila celá řada klientů a bez problémů. Dnes můžeme tvrdit, že s vedením půstů nemá v ČR nikdo větší zkušenost než naše společnost Centrum řízeného hladovění s.r.o.. (od 1.9.2016 máme nový název Centrum řízené regenerace s.r.o.) S námi to určitě zvládnete. O našich specialistech se můžete dočíst v článku Náš tým.

 

Na internetu jsem četl, že půst…

Zbytečně neztrácejte čas hledáním informací o jiných půstech na internetu a o tom, jak fungují.   Ušetříte si spoustu času a také možná trápení při půstu, které nezkušené začátečníky obvykle potká. Pod pojmem půst totiž na internetu najdete spoustu různých návodů (které s naším intenzivním lékařským Půstem pro zdraví a jeho metodikou nemají nic společného). Každý půst může probíhat úplně jinak. U nás jsou nejvíce známé půsty náboženské, které ale nepoužívají žádné detoxikační praktiky ani pohyb Náš intenzivní lékařský půst probíhá podle garantované německé  lékařské metodiky, která je prověřena. Je to vlastně ozdravný program, který zahrnuje důležité součásti: 1/ vlastní půst 2/ detoxikační procedury 3/pohyb a odpočinek 4/zvládání problémů při půstu 5/ návratovou dietu a 6/  plnohodnotnou výživu po skončení půstu. Každá z  těchto součástí metodiky je pro dosažení celkového ozdravného výsledku stejně důležitá. Na přesném dodržení naší metodiky velice záleží, je pro úspěch půstu rozhodující (a nezáleží na tom, jestli se rozhodnete postit 3 nebo 10 dnů). Každý prvek naší metodiky má totiž své přesné místo a načasování. I zde platí, že když 2 dělají totéž, nemusí být stejný výsledek – např. zkušený zedník a nezkušený začátečník staví stejnou zeď, ale výsledek bude rozdílný. A tak je to i u naší profesionální metodiky půstu.

 

Rozporné názory na půst v českých  médiích i na internetu 

Různé názory na půsty můžete konfrontovat s vašimi i na této stránce webu: Media a půsty a hladovění. Zde diskusi shrnujeme: Půst je podobně jako třeba slovo “auto” jen obecný název. Slovo auto označuje jak “starou rachotinu”, tak i “nejmodernější auto”. Podobně i u půstů jsou velké rozdíly. Výsledek každého půstu vždy záleží jak na metodice provádění vlastního půstu, tak i na souvisících procedurách a dostatku pohybu (ten například zabraňuje ztrátě svalové hmoty) a na tom, aby po půstu byla používána plnohodnotná výživa! Naše metodika Intenzivního lékařského půstu je komplexní ozdravný program garantovaný renomovanou německou Lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE), což je lékařská společnost sdružující lékaře – specialisty na léčebné půsty. Tradice tohoto ozdravného a léčebného prostředku je více než 100 let.  Takto solidní základnu lékařskou základnu nemá asi žádný jiný ozdravný ani redukční program v České republice. Pracovníci Centra řízeného hladovění s.r.o. (od 1.9. 2016 fungujeme pod názvem Centrum řízené regenerace s.r.o.)se v této oblasti neustále vzdělávají – především v zahraničí. Účast na zahraničních konferencích v oblasti výživy a hladovění dokumentujeme v části Video a foto.

 

Slyšel jsem, že vnitřní výživa nastává jen u hladovění o vodě

Častým mýtem je, že vnitřní výživa nastává jen u čistého hladovění (tj. když se nepřijímá žádná strava a pije se pouze čistá voda). Zde je třeba říci, že k vnitřní výživě dochází u lidského organismu vždycky, když má nedostatek potravy zvenku. Pokud by tomu tak nebylo, tak by vlastně ani nešlo zhubnout. Organismus – pokud nepřijímá potravu zvenku – si vždycky hledá cestu, jak kvalitní výživu zabezpečit. A to jak u čistých hladovek, tak u půstů a různých diet. Ale zdravotní výsledek každé hladovky, půstu či diety záleží na mnoha okolnostech – např. na stávajících zásobách živin v organismu, na množství dodávaných živin, na fyzických a detoxikačních aktivitách, které se při omezení stravy provádějí, na délce omezení stravy. Podstatné je také to, zda se po skončení půstu či hladovění přejde na opravdu kvalitní výživu – např. Plnohodnotnou výživu. Po pročištění organismu jsou buňky schopné lépe přijímat živiny, lépe se tvoří enzymy a hormony a dochází k ozdravování.

 

Při půstu dojde k podvýživě

Půst pro zdraví podle metodiky německé Lékařské společnosti pro léčebné půsty a výživu omezuje stravování na příjem 250 kcal denně. Půst je však dostatečně krátký – trvá jen 6 až 10 dnů. Toto je poměrně krátké období, kdy je organismus schopen své potřeby všech esenciálních živin pokrýt z vnitřních zásob. S Půstem pro zdraví jsou stoleté zkušenosti, takže i praxe ukazuje, že k žádné podvýživě nedochází. Při tomto půstu se převážně pije (zeleninové šťávy, zeleninové vývar, bylinkové čaje, voda a pár lžiček medu). Další kalorie a živiny organismus získává „zevnitř“, tj. ze zásob (vnitřní výživa) přibližně následovně:

 

   • 1. den se bere energie z glykogenu (zásobní cukr v játrech a ve svalech asi 400 g). Přičemž jeden gram uhlohydrátu dodává zhruba 4,1 kcal.

   

   • 2. den se začínají štěpit tuky a zpočátku se ještě štěpí nepotřebné bílkoviny (staré tkáně, buněčné stěny, bílkoviny nepotřebných enzymů (trávicí enzymy). Přičemž 1 g bílkovin dodává zhruba rovněž 4,1 kcal

   

   • 3.den se energie získává hlavně štěpením tuků. Přičemž 1 g tuku dodává zhruba 9,1 kcal

   

  • Následující dny se energie získává hlavně štěpením tělesných tuků a asi z pěti až sedmi procent štěpením bílkovin, zejména těch nepotřebných nebo momentálně nepoužívaných (staré buňky, tlusté membrány buněk). Proto je důležitý pohyb, aby se tkáň používala a tělo nepřicházelo o bílkoviny ve svalech. Minerály a vitamíny si organismus bere ze zásob a částečně je doplňuje tekutou stravou (zejména draslík, který je zásaditý a pomáhá zabránit překyselení).

 

Mám obavu, že půst nevydržím? Nejsem zvyklá být bez jídla.

U většiny domácky prováděných půstů budete mít zřejmě hlad. Ale když lidé projdou naším Půstem pro zdraví, diví se, jak to bylo snadné. Německá metodika půstu totiž zahrnuje postup, jak se rychle vyhnout počátečním silným pocitům hladu. Klíčem je rychlé přepnutí organismu do režimu tzv. endogenní (vnitřní) výživy. V tomto režimu organismus začne spotřebovávat především tukové zásoby a je samovolně potlačena chuť k jídlu.

 

Proč bych se měl omezovat a procházet Půstem pro zdraví?

Především proto, že si všichni přejeme být zdraví! Každý delší půst nebo hladovění pomáhá organismu se zbavit všeho nadbytečného, co se v něm za léta uložilo. Zejména se pročistí mezibuněčný prostor, který často brání dobrému fungování buněk a potažmo i činnosti enzymů a hormonů, které jsou pro lidské zdraví klíčové. Na důkladné vyčištění mezibuněčného prostoru – při běžném rytmu mnohdy nekvalitního jídla 3x až 5x denně – organismus nemá čas a je obvykle přetížen. A to může být i počátek tloustnutí a nemocí. Půst je radikální údržba organismu, kterou tak rychle nelze udělat jiným způsobem. Člověk, který se postí pravidelně, vydatně napomáhá tomu, že jeho organismus funguje dobře i s přibývajícím věkem. Je to podobné jako s vaším automobilem: pokud mu dopřejete pravidelnou údržbu, můžete se na něj dlouho spolehnout.

Vůbec mne neláká myšlenka hladovět, já totiž rád jím.

Náš Půst pro zdraví není určen k tomu, aby se lidé nějak dlouhodobě omezovali v jídle. Je míněn jako pravidelná, ale velmi účinná údržba organismu. Stejně jako váš automobil, taky s ním někdy jdete do servisu – a pak zase jezdíte bez problémů. Pokud se týká vaší záliby v jídle, nebudete se jí muset po půstu nijak vzdávat, možná právě naopak. Příklady lidí, kteří pravidelně praktikují ozdravný půst a jsou tudíž v dobré kondici, ukazují, že jejich metabolismus je natolik dobrý, že jim umožní stravovat se bez zvláštních omezení, aniž by např. přibývali na váze. jen si jedenkrát ročně udělají za 6-7 dnů intenzivní lékařský půst a jejich organismus se zase na rok připraven k hodování. Je například výhodné absolvovat Půst pro zdraví před vánocemi či velikonocemi.

 

Mohu si Půst pro zdraví udělat doma sám?

Podle naší metodiky, pokud jí dobře nastudujete, zvládnete Půst pro zdraví klidně sami. Můžete začít třeba kratším půstem v délce 3 dny a vše si nejprve vyzkoušet. Pokud chcete hned na začátek dělat delší půst, pak je výhodnější si objednat službu trenéra. Při našem Půstu pro zdraví nejde jen o výrazné omezení jídla. Náš Půst pro zdraví zahrnuje také vnitřní nezbytné očistné a povzbuzující praktiky, relaxace, automasáže, prevenci a zvládání stresu a systematický pohyb na čerstvém vzduchu. Ke zvládnutí takového půstu už je třeba mít nějaké znalosti, které se účastníci musí nejprve naučit podle naší metodiky. Metodiku a přípravky vám na požádání zašleme. Pokud si budete přát může vám náš trenér udělat před půstem instruktáž před půstem (provádíme i po Skype). Ti, kteří projdou naším  Půstem pro zdraví, se nejen přímo ozdraví, ale naučí se provádět metodicky správně kvalitní ozdravný půst, při kterém není hlad. Další půsty si pak už určitě můžete držet doma sami i bez naší pomoci.

 

 

Je Půst pro zdraví nějaká nová dieta?

Půst pro zdraví není dieta, půst je určen hlavně pro dokonalé pročištění organismu. Jde o to dostat z organismu to, co tam nepatří. Proto se 6 dnů přijímá jen tekutá strava (vybrané zeleninové šťávy a vývary, bylinkové čaje a voda – celkem 250 kcal/den). Od diety se Půst pro zdraví také odlišuje tím, že součástí naší metodiky půstu jsou podpůrné očistné, relaxační praktiky, vhodný pohyb a automasáže. Bez těchto přesně prováděných doprovodných procedur by totiž lidé jednak měli hlad a také by se mohly dostavit nežádoucí projevy, např. bolení hlavy, únava, malátnost, poruchy spánku. Německá metodika Půstu pro zdraví tyto projevy umí eliminovat. Tím se také náš profesionálně řízený Půst pro zdraví liší od domácky prováděných půstů. Je efektivní, bezpečný a úspěšný.

 

 

Mám svého nutričního poradce

Výborně! Půst pro zdraví očistí tělo a harmonizuje mysl a následná správná volba potravy „šitá na míru“ tak může působit vydatněji! Jinak v naší společnosti používáme pro ty, kdo nemají ještě svůj kvalitní dlouhodobý stravovací systém německý systém Plnohodnotné výživy. Pokud budete mít zájem, rádi vás seznámíme s tím, jak ho začít používat.

Jsou nějaké překážky, abych mohl absolvovat Půst pro zdraví?

Náš Půst pro zdraví v trvání jednoho týdne je určen zejména pro zdravé jedince, kteří nejsou závislí trvale na lécích. Půst pro zdraví má tyto kontraindikace:

 • Těhotenství a kojení
 • Alkoholová a drogová závislost
 • Těžké stavy deprese
 • Duševní nemoci
 • Bulimie, anorexie
 • Vysoký krevní tlak – pokud se pravidelně již užívají léky
 • Diabetes
 • Pravidelné užívání léků
 • Lidé do patnácti let a nad 65 let (pokud dosud nemá starší člověk žádné zkušenosti s ozdravným půstem)

Pokud někdo má kontraindikaci právě k tomuto Půstu pro zdraví, nemusí si zoufat. Máme náhradní variantu k Půstu pro zdraví, který také odlehčí váš mezibuněčný prostor a ozdraví vás. Podrobné informace naleznete v článku Zásaditý ozdravný program. 

Mohu Půst pro zdraví absolvovat při práci?

Náš Půst pro zdraví je naplánován pro zájemce z celé ČR a je možné ho absolvovat  i během práce. Ale jinak se doporučuje si na týden Půstu pro zdraví naplánovat práce méně, více si celý Půst pro zdraví užijete. Je plánován i jako určitá forma regenerace.

 

Mohl bych se vašeho Půstu pro zdraví zúčastnit i v případě, že jsem nemocný a jsem závislý na lécích?

Náš Půst pro zdraví je určen pro zdravé zájemce, kteří nejsou závislí na lécích. Pacienti závislí na lécích mohou absolvovat jiné typy našich půstů či ozdravných kúr. Máme náhradní variantu k Půstu pro zdraví, který také odlehčí váš mezibuněčný prostor a ozdraví vás. Podrobné informace naleznete v článku Zásaditý ozdravný program. 

Mohu při Půstu pro zdraví pít pivo nebo alkohol, jsou to přeci také tekutiny?

Náš Půst pro zdraví je ozdravný program. Součástí metodiky tohoto půstu je i vynechání alkoholických nápojů. Alkohol ve vyhladovělém organismu zvlášť škodí, zatěžuje játra, které při půstu naopak potřebujeme očistit a omladit – mají totiž úžasnou regenerační schopnost a právě při půstu mohou dobře regenerovat. Proto je alkohol s Půstem pro zdraví neslučitelný.

 

Jak je to s kouřením během Půstu pro zdraví?

Podle německé metodiky Půstu pro zdraví se během půstu nekouří. Půst totiž prioritně slouží k očistě organismu a škodliviny z kouření působí přesně opačně. Snižuje se tak účinnost celého ozdravného programu. Pro kuřáky se to může zdát složité, ale dobrá zpráva je, že pokud budete Půst pro zdraví provádět správně, pravděpodobně ani nebudete mít na cigaretu chuť. Podle dlouhodobých německých statistik 50% kuřáků, kteří prošli tímto typem německého půstu, dokonce úplně přestalo kouřit. Další 45% kuřáků své kouření po Půstu pro zdraví omezilo. Samozřejmě někdy nelze úplně kouření zabránit.

 

Co je to trenér půstu? Doposud jsem o takové profesi neslyšela?

Tato profese je u nás nová. Pochází z Německa, kde pracují tisíce takových trenérů půstů. Trenér půstu nebo též vedoucí Půstu pro zdraví je především konzultant, který vás naučí, jak správně provádět ozdravný půst podle německé metodiky tzv. Půst pro zdraví. Také pomáhá zvládat zdravotní potíže, které při půstech a každém výrazném omezení stravy – vlivem důkladné detoxikace organismu – mohou nastat. Každý reagujeme jinak. Naši trenéři půstu své vzdělání získali přímo v Německu jako první v České republice.

 

Další otázky týkající se půstů, hladovění, zdravé výživy a zdravého životního stylu rozebíráme také na našem BLOGU.

 

V případě jakýcholiv dotazů nás kontaktujte v pracovní době 10.00 až 17.00 na telefonech 777 143 283 nebo 7777 44 247. Rádi vám pomůžeme.

Upozorňujeme návštěvníky, že tento web již neudržujeme.

Aktuální informace a články najdete na novém webu.

CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE

NAŠE METODY

Používáme metody lékařů přírodní medicíny, které zlepšují fungování organismu a tím i celkové zdraví. Proto logicky odcházejí i zdravotní problémy.


V případě potřeby volejte v pracovní dny v době od 13.00 do 17.00 na tel.
777 744 247
Preferujeme komunikaci pomocí e-mailu.

Jméno

Příjmení

Váš e-mail

Váš telefon

Vaše zpráva