CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE s.r.o.

Dna, nízkopurinová dieta a plnohodnotná výživa

Dna a její řešení pomocí plnohodnotné nízkopurinové výživy

Asi jste si již zvykli na to, že na tomto blogu, který je připojen ke stránkám Centra řízené regenerace (dříve Centrum řízeného hladovění s.r.o.), kde působím, se hloubkově zabývám také výživou. Někoho to může překvapit nebo zarazit, ale při hlubším pohledu zjistíte, že to má svou logiku. Delší půsty a následná správná plnohodnotná výživa jsou totiž jen dvě stránky jedné mince.

Denně se setkáváme s tím, že lidé mají se svou výživou dost problémů. Kontaktují nás také lidé, které trápí dna (často i ve spojení s dalšími zdravotními problémy). Většina klientů, kteří k nám přijdou, shodně tvrdí, že dodržuje nízkopurinovou dietu. Ale i tak se u nich záchvaty dny objevují znovu. Nízkopurinová dieta dnu takříkajíc udržuje na uzdě, ale neléčí. Dna se zdá být nevyléčitelná. Ale na klinikách přírodní medicíny v zahraničí i dnu úspěšně léčí. O tom jsem již psal na blogu dříve. Ale podstatné je, že i v zahraničí se léčba dny takřka vždy točí okolo plnohodnotné výživy, případně o odkyselení organismu, pokud je to potřeba.

Klienti chtějí znát, jak zejména přistupovat k dietám při dně, a protože je to dost častý problém, rozhodl jsem se vysvětlit písemně, abych nemusel pořád opakovat.

Základní příčinou, proč nízkopurinové diety nemohou spravit narušený metabolismus při dně je to, že se důsledně nedbá na plnohodnotnost výživy.  Jednoduše řečeno nízkopurinovou dietou se sice vyřeší obsah purinů, ale nevyřeší se celkový obsah všech 46 esenciálních živin, které jsou pro celkový dobrý metabolismus potřeba.  Většina našich klientů si svou nízkopurinovou dietu plánuje tak nějak sama, zpravidla podle návodů na internetu. Lidé si myslí, že to stačí.  A tady je problém.

Vytvořit nízkopurinovou dietu, aby splňovala pravidla plnohodnotnosti výživy, si klienti ani při nejlepší vůli nemohou udělat sami. Jednoduše proto, že na to nemají znalosti ani příslušné databáze potravin. Klienti, které trápí dna, potřebují znát, jaké potraviny a v jakém množství mají za týden/den zkonzumovat a to tak, aby strava byla zároveň jak nízkopurinová, ale i plnohodnotná.  V tomto smyslu klientům propočítávám jejich nízkopurinové diety a dělám jim přesné rozpisy, jak by se při dně měli stravovat. Podle mého názoru není v současné době jiná lepší možnost, jak lidem s dnou pomoci. Často to není jednoduché, protože klienti řeší někdy současně i jiné zdravotní problémy – např. obezitu, vysoký krevní tlak, cukrovku a pak nestačí zohledňovat jen puriny, ale musí se při výpočtu plnohodnotné výživy zohledňovat i jiné parametry stravy (např. nízký glykemický index potravin).  Někdy se při výpočtu „alternativní varianty“ já, můj počítač i databáze potravin pořádně „zapotíme“.

Nízkopurinová dieta má celkem jasná pravidla – dosáhnout v potravě nízké hodnoty purinů. Obvykle se udává jako dobré kritérium méně než 200 mg purinů za den.  Většina pacientů, které trápí dna, to udělají jednoduše. Mechanicky. Prostě ze stravy vyhodí potraviny s vysokým obsahem purinů a je takříkajíc „vymalováno“. Jen pro představu, obvykle se snižují porce masa, uzenin, ryb, vnitřností a další potravin. Já v počítači vidím, že při vyřazení tak výrazné skupiny potravin z denní stravy bez náhrady, dojde k tomu, že vzniklá nízkopurinová dieta není plnohodnotná. To znamená, že ve svém celku neobsahuje všechny esenciální živiny, které organismus pro svou činnost potřebuje, a to v potřebném množství.  Tyto esenciální živiny si tělo neumí vyrobit a musí být dodány potravou. Jen pro představu, těchto esenciálních živin je známo 46. Jsou to vitaminy, minerály, esenciální mastné kyseliny a esenciální mastné kyseliny.

Jak známo dna je čistě metabolické onemocnění. Většinou jste se s dnou nenarodili, já na to mám terminus technicus, že jste si jí „vyrobili“. Seriózní zahraniční zdroje uvádějí jako příčinu dny vedle vysoké konzumace masa, ryb, uzenin a alkoholu, překvapivě také vyšší konzumaci fruktózy. Ta se na rozdíl od glukózy metabolizuje pouze v játrech a při vyšším množství zatěžuje játra podobně jako alkohol. Pokud se konzumuje ovoce v přirozené formě s vlákninou, tak se fruktóza vstřebává pomalu, horší jsou ovocné džusy a šťávy bez vlákniny ve větších dávkách vypité nalačno.  Také velké dávky cukru a alkoholu při dně neprospívají (sacharóza obsahuje jednu molekulu glukózy jednu molekulu fruktózy). Proto já při dně určitě svým klientům nedoporučuji žádné přeslazené zmrzliny, pudingy, sušenky a velké dávky ovocných šťáv. Další příčinou, která stojí za dnou, je také překyselení organismu. To vznikne většinou tehdy, když v potravě dlouhodobě převažují kyselinotvorné potraviny (maso, sýry, ryby, pečivo) nad zásadotvornými (ovoce a zelenina). Překyselení totiž brání dobrému fungování enzymů a hormonů, což jsou základní činitelé lidského metabolismu. Proto plnohodnotná nízkopurinová výživa musí mít také vybalancovány zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny.

Závěrem se na nízkopurinové diety podíváme z pohledu plnohodnotné výživy a významu pro metabolismus. Organismus totiž pro dobrý metabolismus potřebuje všechny esenciální živiny, což je „stavební materiál“ pro tvorbu všech potřebných enzymů. Pokud esenciální živiny chybí a nebo organismus v potravě nedostane dostatečné množství VŠECH živin, metabolismus se prostě logicky nemůže opravit. Enzymy (v organismu je jich známo okolo 3500 – jedním z nich je urikáza) jsou naprosto nezbytné  pro fungování metabolismu. Dna je vyloženě metabolické onemocnění, a proto se jí pacienti logicky nemohou zbavit, pokud nevytvoří podmínky pro fungování všech enzymů.  Proto jen nízkopurinová a neplnohodnotná dieta nemůže k nápravě metabolismu při dně stačit. Řešením je naplánovat nízkopurinovou dietu tak, aby současně obsahovala také všechny esenciální živiny. Jen s takovou stravou je šance se dny skutečně zbavit. Organismus je moudrý a pokud dostane všechny své živiny, je vysoká pravděpodobnost, že se sám postupně opraví.

Pokud máte dnu, vysokou hladinu kyseliny močové a třeba ještě jiné zdravotní problémy, které potřebujete řešit,  napište nám nebo zavolejte. Vybereme pro vás nejvhodnější postup založený na plnohodnotné nízkopurinové výživě a průběžném odkyselování organismu.   Pomocí těchto metod lékařů přírodní medicíny je možné se dny zbavit. Kontaktujte nás v pracovní době od 10.00 do 17.00 na tel. 777 143 283 nebo 7777 44 247 nebo nám napište mail. Případně nám pošlete sms, ozveme se vám sami.

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2016, revize 2018

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně. Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. Ve svých článcích se zabývá souvislostmi mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů. 

Upozorňujeme návštěvníky, že tento web již neudržujeme.

Aktuální informace a články najdete na novém webu.

CENTRUM ŘÍZENÉ REGENERACE

NAŠE METODY

Používáme metody lékařů přírodní medicíny, které zlepšují fungování organismu a tím i celkové zdraví. Proto logicky odcházejí i zdravotní problémy.


V případě potřeby volejte v pracovní dny v době od 13.00 do 17.00 na tel.
777 744 247
Preferujeme komunikaci pomocí e-mailu.

Jméno

Příjmení

Váš e-mail

Váš telefon

Vaše zpráva